سازمان های ضد تروریستی کردستان عراق: مزدوران حکومت ایران مسئول حمله موشکی به شهر اربیل هستند

سازمان امنیتی منطقه کردنشین عراق، گروه‌های شبه نظامی وابسته به حکومت ایران مسئول حمله  موشکی به اربیل دانستند و به آن ها هشدار دادند که این تعرض را متوقف کنند.

سازمان ضد تروریستی کردستان عراق با انتشار بیانیه ای  اعلام کرد که حمله راکتی که نیروهای آمریکایی را در اربیل، مرکز منطقه نیمه خودمختار کردنشین عراق، هدف گرفت کار گروه حشد الشعبی مورد حمایت رژیم ایران است.

در این بیانیه آمده است: “شش راکت نیروهای حشدالشعبی،  از ناحیه روستای شیخ امیر در استان نینوا پرتاب شد که نیروهای ائتلاف ، تحت رهبری ایالات متحده در فرودگاه بین المللی اربیل را هدف گرفت.”

سازمان ضد تروریستی کردستان عراق در ادامه گفته است که هار راکت به حاشیه مجتمع فرودگاه اصابت کرد و دو تا هم منفجر نشد.

در همین رابطه رویترز  گفت:  این حملات تنها ساعاتی پس از اظهارات مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، در خصوص ضرورت حفاظت از اماکن دیپلماتیک انجام شد.

رویترز در ادامه نوشته است که مصطفی کاظمی در نشستی با دیپلمات‌های خارجی در بغداد بر ضرورت حفاظت از اماکن دیپلماتیک تاکید کرد و گفت:  هدف کسانی که به اماکن دیپلماتیک حمله می‌کنند، بی ثبات کردن عراق و تخریب روابط بین المللی و منطقه‌ای عراق است.

همزمان  وزارت کشور اقلیم کردستان عراق نیز حملات راکتی به نزدیکی فرودگاه اربیل را محکوم کرد، اما به نقش حشدالشعبی در این حملات اشاره‌ای نکرد.

سرهنگ وین ماروتو ، سخنگوی ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده نیز گفته است، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که این راکت‌ها به محل استقرار نیروهای ائتلاف در اربیل اصابت نکردند.  این حملات راکتی هیچ خسارتی و تلفاتی نداشته و حادثه در دست بررسی است.

در همین حال، یک سخنگوی حشد الشعبی هرگونه دخالت در این حملات را تکذیب کرده و گفته است که این حملات از منطقه‌ای در نزدیکی نیروهای پیشمرگه انجام شده است.

در همین زمینه،  محمد صالح قادری، عضو شورای رهبری حزب دموکرات کردستان ایران نیز گفت که چندین موشک به نزدیکی مقر این حزب در شهر اربیل عراق برخورد کرده است.

قادری همچنین گفته که مشخص نیست این موشک‌ها مقر حزب دموکرات کردستان ایران یا فرودگاه اربیل را هدف قرار داده است.

یک منبع امنیتی کردستان عراق هم به رویترز گفته است،‌ این راکت‌ها از استان نینوا در شمال عراق شلیک شده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

پیش از این حمله واشنگتن پیشتر هشدار داده بود در صورتی که دولت عراق برای جلوگیری از شلیک موشک توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و سایر گروه‌های شورشی به سوی سفارت و اهداف آمریکایی اقدامات موثری انجام ندهد سفارت خود را در بغداد تعطیل خواهد کرد.

وزیر خارجه عراق نیز در این باره گفت این کشور امیدوار است که ایالات متحده در تصمیم خود برای تعطیل کردن سفارت این کشور در بغداد «تجدیدنظر» کند.