سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرد: اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از کورونا بازمی‌گردد 

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با انتشار گزارشی اعلام کرد که با توجه به نقش واکسن‌ها در احیای فعالیت‌های اقتصادی در پایان سال ۲۰۲۱ نرخ رشد اقتصادی جهان به سطح دوران قبل از بحران کورونا بازمی‌گردد، ولی میزان رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف جهان ناموزون خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است که  امیدواری محتاطانه به توزیع واکسن‌ههای کورونا در هفته‌های آینده خوش‌بینی به احیای اقتصاد جهان را افزایش داده است.

لارنس بون، اقتصاددان ارشد در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، در این گزارش نوشت: «برای اولین بار از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا اکنون امید به آینده روشن‌تری وجود دارد.»

او افزود: «پیشرفت در زمینه تولید واکسن و روش‌های درمان این بیماری امیدواری به آینده را افزایش و ابهام را کاهش داده است. راهی که در پیش داریم امیدوارکننده، ولی همراه با چالش خواهد بود.»

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می گوید:  کاهش حجم فعالیت‌های اقتصادی جهان به دلیل قرنطینه و توقف فعالیت‌های عادی در ماه‌های اوج شیوع ویروس در سال ۲۰۲۰ در مجموع ۴.۲ درصد خواهد بود. ولی در عین حال پیش‌بینی می‌کند فعالیت‌های اقتصادی به زودی احیا خواهد شد و نرخ رشد متوسط اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ نیز به ۴.۲ درصد خواهد رسید.

با وجود اعمال محدودیت‌های جدید در بسیاری از کشورهای جهان تحت تاثیر موج دوم شیوع ویروس کورونا نرخ کاهش حجم اقتصاد جهان و نرخ رشد اقتصادی سال آینده به نسبت ارقامی که در گزارش ماه سپتامبر این نهاد اعلام شد پایین‌تر است.

پیش‌بینی‌های این نهاد نشان می‌دهد که در سال آینده منشاء یک سوم از رشد اقتصادی جهان چین باشد، ولی میزان رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و آمریکا به نسبت سهم آنها در اقتصاد جهانی کمتر خواهد بود.

لارنس بون، از دولت‌های جهان خواست که حتی با وجود توزیع واکسن و کنترل شیوع ویروس در ماه‌های آینده و از سوی دیگر افزایش چشمگیر بدهی‌های دولتی، مشوق‌های اقتصادی را قطع نکنند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در عین حال خواستار اقدامات قاطع و عاجل برای کاهش فقر، مبارزه با بی‌عدالتی در دستمزد و بازگشت به همکاری‌های بین‌المللی شد.