سازمان هواپیمایی فاش ساخت : قرار نبوده که در  شب حمله موشکی،  آسمان کشور روی پروازهای غیرنظامی بسته شود

تورج دهقانی زنگنه، سازمان هواپیمایی حکومت ایران ، در گفت‌وگویی با روزنامه شرق فاش ساخت که  قرار نبوده در شب حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی آمریکا در عراق، آسمان کشور روی پروازهای غیرنظامی بسته شود؛ این در حالی است که پیشتر سپاه پاسداران اعلام کرده بود “چندین” درخواست برای بستن آسمان داده شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، در ادامه افزود:‌ «هماهنگی در سطح عالی وجود داشت و آسمان قرار نبوده ممنوع اعلام شود».

دهقانی زنگنه گفت: «اصلا مگر سازمان هواپیمایی کشوری قادر به بستن آسمان بود؟ باید از سازمان هواپیمایی کشوری درخواست کنند،‌ طبق قانون،‌ سازمان از هیات دولت می‌خواهد که مجوز دهد».

این مقام ارشد دولت همچنین با اشاره به اظهارات  امیرعلی حاجی‌زاده،‌ فرمانده هوافضای سپاه پاسداران،‌ هم در این زمینه اشاره کرد و در ادامه گفت: «اینکه شما فکر کنید اگر گزارشی بدهیم که بتواند همه را اقناع کند، پذیرفتنی نیست».

این در حالی است که حاجی‌زاده پیشتر  گفته بود: با توجه به قرار گرفتن کشور در بالاترین سطح آمادگی، اپراتور سامانه پدافندی «چندین بار» درخواست کرد فضای کشور از پرواز خالی و اصطلاحا آسمان کلیر شود. او همچنین اشاره کرد که این مساله به خاطر برخی ملاحظات اتفاق نیفتاد.

عدم ممنوعیت پروازهای مسافربری در شب حمله نظامی بارها از سوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی و انجمن خانواده قربانیان نیز مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفته بود.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا، به تازگی و پس از یک سال از این حادثه، در گزارشی اعلام کرده دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد جواد ظریف، است از احتمال “عمدی بودن” هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران، سخن می‌گوید.

ظریف در واکنش به این گزارش، محتوای آن را به صورت تلویحی تایید کرد، اما اصل فایل صوتی را جعلی خواند.

حامد اسماعیلیون، نویسنده‌ای که همسر و دخترش را در این حادثه از دست داد، نیز خبر داده خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز برای پیگیری شکایت خود در دادسرای نظامی تهران حاضر شدند.

وی در بخشی از خبرش نوشته است :  در پاسخ به اعتراضات خانواده‌ها،‌ معاون دادستان نظامی به پدری که فرزندش را در این هواپیما از دست داده گفت: «کشتیم؟ خوب کردیم که کشتیم».

به گفته او،‌ بازپرس پرونده هم اشاره کرده بود «کدام کشور عاملین حمله به یک هواپیمای مسافربری را محاکمه کرده که ما بکنیم».