سازمان پزشکان جبهه ملی ایران برای خرید واکسن کورونا؛ اعلام کردند نمی توان به واکسن داخلی اتکا کرد 

سازمان «پزشکان جبهه ملی ایران» با انتشار بیانیه ای خواستار واکسیناسیون مردم برای مقابله با کورونا با اولویت گروه‌های پرخطر شد و اعلام کرد که نمی‌توان به واکسن داخلی اتکا کرد.

در این بیانیه  تاکید شده است  که سلامت مردم «نباید بازیچه رقابت‌های گروه‌های سیاسی یا محاسبات اقتصادی و سودجویی‌های مالی گروه‌های منفعت طلب قرار گیرد».

سازمان پزشکان جبهه ملی اعلام کرد که تاخیر در واکسیناسیون به هیچ‌وجه جایز نیست نوشته اند :«نمی‌توان نسبت به در دسترس بودن واکسن‌های تولید داخلی که تا خرداد ماه سال آینده امکان عرضه به سیستم درمانی را نداشته و فعلا وارد فاز انسانی نشده‌اند اتکا کنیم.»

در ادامه این بیانیه امده است  که مدیریت مقابله با کرونا تنها با تکیه بر شواهد علمی و میسر است و باید «از هرگونه مدیریت نمایشی و غیرعلمی پرهیز شود».

کاربران توییتر پنجشنبه شب برای دومین بار در چند روز گذشته در کارزاری توییتری هشتگ واکسن بخرید را به ترند اول ایران تبدیل کردند.

در ادامه این خبر آمده است که مینو محرز از نزدیکان دکتر ولایتی نیز سخنانش درباره ورود ویروس جهش‌یافته از بریتانیا به ایران را پس گرفت

مینو محرز، بر خلاف سخنان پیشین خود گفت که «هیچ مدرک و شواهد علمی درباره ورود ویروس جهش‌یافته کرونا که در بریتانیا کشف‌شده، به ایران وجود ندارد».

اما او در عین حال اعلام کرد که در ایران امکان «توالی‌یابی دقیق ویروس وجود ندارد اما مدرکی هم برای ورود این ویروس در دست نیست».

محرز اضافه کرد: «به تازگی در حال راه‌اندازی امکاناتی هستیم که در این صورت توالی‌یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد».

این عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کورونا پیشتر گفته بود:  «از آنجایی که در پیک اخیر کرونا در کشورمان قدرت سرایت بسیار بالا بود، این احتمال وجود دارد که همین ویروس جهش‌یافته از قبل وارد کشور شده باشد».

همزمان  سعید نمکی، وزیر بهداشت وابسته به سپاه پاسداران  نیز  گفت که تاکنون هیچ موردی از ویروس جهش‌یافته بریتانیا، در ایران مشاهده نشده است.