سازگارا: سرزنش اصلی در ترور فخری زاده، باید متوجه مجتبی خامنه‌ای باشد 

اظهارات اخیر محمود علوی ، وزیر اطلاعات حکومت در تمامی رسانه های داخلی و خارجی ایران خبر ساز شده و  واکنش ها درباره  ادعای محمود علوی درباره این که از امکان ترور فخری‌زاده خبر داشتند تا اعلام امکان تغییر فتوای علی خامنه ای  درباره بمب هسته‌ای همچنان ادامه دارد.

محسن سازگارا، فعال و تحلیلگر سیاسی در این زمینه گفته است که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی‌ ایران در ماجرای ترور فخری زاده بازی «کی بود کی بود من نبودم» راه انداخته‌اند و یکدیگر را به کوتاهی متهم می‌کنند که ناشی از یک «شکست و سرافکندگی بزرگ» است.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه گفته است  که «سرزنش اصلی برمی‌گردد به دفتر حفاظت کل اطلاعات که در بیت رهبری است،‌ زیر نظر مجتبی خامنه‌ای و خود خامنه‌ای است، اصغر حجازی مسئول آن است و آن دستگاه مسئول است که هفده تا سازمان اطلاعاتی کشور را با هم هماهنگ بکند.»

پیشتر نیز رادیو پیام اسرائیل، در این باره گفته بود که  محافل آگاه از امور داخلی ایران، به این رسانه گفته اند که پس از ضربه شدیدی که بر پیکر سازمان های اطلاعاتی و نظامی حکومت به دنبال هلاکت فخری زاده وارد آمد، بیت رهبری دستور داده که همه ساختارهای نهادهای مربوط در وزارت اطلاعات و همچنین بخش حفاظتی سپاه پاسداران مورد بازنگری قرار گیرد و آن چه که “حفره های اطلاعاتی” نامیده شده شناسایی گردد و برای برطرف کردن آن اقدامات لازم به عمل آید.

رادیو پیام اسرائیل در ادامه نوشته است: کارشناسان ارزیابی کرده اند که موفقیت در انهدام فخری زاده، با هر معیاری، یکی از درخشان ترین عملیات اطلاعاتی یک سرویس امنیت خارجی هر کشوری می باشد. موفقیت این هلاکت، موجب نگرانی شدید مسئولان امنیتی و نظامی رژیم گردیده و خامنه ای را واداشته دستور دیروز خود را صادر کند.

آگاهان گفتند که این دستور، توسط مجتبی خامنه ای فرزند پرنفوذ رهبر حکومت، در دیدارهای خصوصی با سران سپاه پاسداران، ارتش و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم به آگاهی آن ها رسیده و از جمله گفته شده است که خامنه ای این رویداد را با وخامت زیاد تلقی می کند.

سازگارا در ادامه به نقل از  هفته‌نامه جوییش کرونیکل که یکی از دلایل موفقیت عملیات ترور فخری‌زاده را مشغولیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران به رصد و زیر نظر داشتن مخالفان سیاسی می‌داند گفت: «واقعیت این است که بخش بزرگی از توان اطلاعاتی کشور معطوف به سرکوب در داخل است، ولی آن بخش‌هایی که به ضد جاسوسی و مبارزه با سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر بخصوص اسرائیلی‌ها مشغول است،‌ جدا از این بخش‌ها است.»

محسن فخری‌زاده ، از مقامات ارشد سپاه پاسداران و فرد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، حدود چهار ماه پیش در آبسرد دماوند، در نزدیکی شرق تهران با تیراندازی کشته‌شد. از زمان مرگ او خبرهای ضد و نقیضی منتشر می‌شود

محمود علوی وزیر اطلاعات حکومت ایران هفته گذشته در در باره ترور فخری زاده  گفته بود که فردی از اعضای نیروهای مسلح (ایران) با دیگران در این کشتن نقش داشته است. او اشاره نکرد این فرد به کدام گروه در ارتش یا سپاه ربط دارد. سپاه حفاظت انصارالمهدی، از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وظیفه حفاظت از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.

آمریکا موضع خاصی در این مورد نگرفته است. اما رئیس جمهوری وقت آمریکا ۷ آذر خبر کشته‌شدن فخری زاده را در توئیتر خود بازنشر کرده بود.