سال تحصیلی جدید در ایران، با گرانی کمرشکن نوشت‌افزاربرای دانش اموزان همراه شده است

با نزدیک شدن  روز آغاز سال تحصیلی برای ۱۴ میلیون دانش‌آموز ایرانی بسیاری از  خریداران از گرانی بازار نوشت‌افزار در این روزها می‌گویند، و برخی وب‌سایت‌ها نیز از لوازم‌التحریرهای میلیونی گزارش می‌دهند.

روزهای آخر شهریور در ایران، همیشه روزهای ‌پرتکاپویی بوده است، و خانواده ها در تلاش اند تا بر اساس میزان درامد و پولی که در سبد زندگی شان است  برای دانش آموزانشان  کیف و کتاب و نوشت افزار و لباس مدرسه بخرند.

به گزارش روزنامه توسعه ایران  وضعیت نابسامان اقتصادی خانواده‌ها و چند برابر شدن هزینه‌های زندگی موجب شده که  توان خرید نوشت افزار و وسایل لازم برای شروع سال تحصیلی را که بهایشان در این روزها به شدت بالا رفته رااز آنان بگیرد و ماه مهر را سنگین و بی مهر سازد .

در این گزارش در گفت و گو با مادر سه فرزند دانش آموز آمده است «سال گذشته برای خرید هر کوله‌پشتی مدرسه مبلغ ۸۰ هزار تومان پرداخت کردیم، اما امسال قیمت همان کوله‌پشتی به ۱۷۵هزار تومان رسیده است که واقعا از خرید آن عاجز هستیم»

در ادامه این گزارش امده که  بیشترین افزایش قیمت در میان کالاهای لازم برای سال تحصیلی، مربوط به دفتر باشد، چراکه کاغذ در بازار به‌شدت گران شده است. بالارفتن بهای دفتر را هم مسوولان به نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت کاغذ وارداتی ربط می‌دهند.

گزارش‌‌های میدانی وب‌سایت‌های درون ایران از بازار خرید روزهای آخر شهریور اما نشان می‌دهد که کالاهای ساخت ایران هم با افزایش بی‌سابقه قیمت روبرو شده‌اند.

روزنامه “توسعه ایرانی” نوشته است ، نیاز کشور حدود ۱۴۰ میلیون دفترچه دانش‌آموزی است؛ با این حال نه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از عرضه دفاتر دولتی خبری هست نه در لوازم‌التحریرفروشی‌های سطح شهر.خبر هر چه هست از گرانی است. این روزنامه درادامه نوشته : «هزینه خرید یک دفتر ۱۰۰ برگ ساده، پارسال حدود ۶ هزار تومان بود و امسال برای همان دفتر باید ۱۵ هزار تومان هزینه کنیم».

توسعه نیوز در ادامه نوشته :  در کنار نابسامانی اقتصادی و هزینه‌هایی که کمر بسیاری از خانواده‌های بچه‌دار را خم کرده است، حالا وب‌سایت‌های درون ایران از نوشت‌افزارهای “لاکچری ” هم می‌نویسند و قیمت‌های سرسام‌آوری که تنها “دسته‌ای” از پس پرداخت آنها برمی‌آیند.اما امسال هم گویا این تفاوت بیش از سال‌های پیش، چشمگیر است.

روزنامه شهروند در باره قیمت این  نوشت افزارهای لاکچری نوشته است  : «مدادرنگی ۱۲۰ تایی فابرکاستل دو میلیون و ۸۵۰ میلیون تومانی، خودنویس‌هایی که در بدنه آنها طلا یا پوکه‌های فشنگ جنگ جهانی دوم کار شده، دفترچه مشق نیم میلیون تومانی، مداد نوکی با روکش طلا به قیمت یک میلیون تومان».

و اینها از جمله نوشت‌افزارهایی هستند که به نوشته این وب‌سایت‌ها در بازار این روزهای ایران عرضه می‌شوند. شهروند می‌نویسد: «قیمت یکی از این خودنویس‌های خاص معادل یک مترمربع خانه در منطقه ‌ولنجک تهران است.»

موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار در تایید این سایت های لاکچری در ایران گفته است :، حدود ۵۰ درصد لوازم‌التحریر وارداتی است و تنها ۵۰ درصد از کالاهای موجود در این سایت ها ی لاکچری ‌تولید داخل است.

اکنون دیگر مسئله بر سر انتخاب بین کالای ایرانی یا خارجی برای ۱۴ میلیون‌ دانش‌آموز ایرانی ، نیست، مسئله داشتن حداقل کالاهای لازم برای شروع یک سال تحصیلی است.