سال تحصیلی کورونایی ۹۹ ، با حضور فیزیکی دانش‌آموزان و حضور مجازی حسن روحانی آغاز شد

سال تحصیلی کورونایی ۹۹ ، با حضور فیزیکی دانش‌آموزان و حضور مجازی حسن روحانی آغاز شد. این در حالی که متخصصان و کارشناسان پزشکی پیشتر هشدار داده بودند که بازگشایی حضوری مدارس “فاجعه انسانی بزرگی” را به بار خواهد آورد.

روحانی در پیام آغاز سال تحصیلی  گفت:  مدارس امسال باید مثل پادگان نظامی باشند. امسال سال انضباط دقیق دانش‌آموزان است؛ چیزی شبیه پادگان‌های آموزشی نیرو‌های مسلح، او  از دانش‌آموزان خواست که در مدرسه و در مسیر رفت و آمد، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

حسن روحانی که خود از حضور فیزیکی در مدرسه اجتناب کرد، وظیفه اصلی معلمان را مقابله با کورونا دانست.

حسن روحانی در پیام سال تحصیلی جدید گفته است:  وقتی گفتیم ویروس را باید شکست دهیم یعنی هم سلامت باشد هم کار باشد. عده ای ضد انقلاب هر موضوعی که می شود می خواهند کشور تعطیل شود؛ محرم شد، کنکور شد، آغاز سال تحصیلی مدارس شد، بازگشایی کارخانه ها شد آن ها شروع می کنند.

روحانی در ادامه افزود:  دیروز(آدینه) در رسانه های خارجی جنجال راه انداختند که متخصصان می گویند مدارس باید تعطیل باشد و مخالف بازگشایی مدارس هستند اما وزیر آموزش و پرورش به زور می خواهد مدارس را باز کند؛ نه خیر همه موافق هستند.

رفتار امروز حسن روحانی مورد انتقاد شمار زیادی از کاربران در شبکه های اجتماعی  قرار گرفت.  حتی برخی نمایندگان نیز از  نحوه حضور روحانی  معترض شدند.

اردشیر مطهری نماینده مجلس  در این زمینه نوشت: درباره بازگشایی  حضوری مدارس، به روحانی تذکر جدی می دهم. هرآنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید. شما حتی افتتاحیه ی مدارس را هم حضوری نمی روید، مجلس هم نیامدید، پس بچه های مردم را مجبور به کلاس حضوری نکنید

در شبکه‌های اجتماعی تصویری از برگه تعهد از والدین دانش آموزان برای حضور آنان در مدارس منتشر شده که در آن مسئولیت سلامتی دانش‌آموزان بر عهده والدین نهاده شده، است. انتشار این خبر  با اعتراض‌های زیادی مواجه شده است.

عباس آقازاده  رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی دو روز پیش  در نامه‌ای به ستاد ملی مدیریت کورونا، هشدار داده بود که  دستور «بازگشایی حضوری مدارس» با شرایط همه‌گیری کورونا با  وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور همخوانی ندارد، و به وقوع «فاجعه انسانی» می انجامد.

روحانی به  مسوولان مدارس و اولیاء دانش آموزان  گفت: اگر   شبهه‌ای در سلامت دانش‌آموزی است حتما او را به خانه بفرستید و اگر خانواده‌ای مبتلا به کورونا شده است حق ندارد فرزندش را به مدرسه بفرستد بلکه از طریق مجازی باید آموزش را تا پایان قرنطینه ادامه دهد

یاد آوری می شود که مقام‌های دولت و وزارت آموزش و پرورش حکومت ایران پیشتر اعلام کرده بودند که سال تحصیلی جدید در استان‌هایی که وضعیت شیوع کرونا در آنها قرمز است به شکل غیر حضوری و مجازی آغاز ی‌شود اما در روزهای پایانی هفته گذشته تصمیم خود را به «بازگشایی حضوری مدارس» تغییر دادند.

همچنین کاربران توییتر نیز  روز گذشته(آدینه)  با راه‌اندازی کارزار #نه به بازگشایی مدارس خواهان جلوگیری از بازگشایی مدارس شدند.

معترضان به بازگشایی حضوری مدارس در جریان کارزار توییتری ” نه به بازگشایی مدارس ” تاکید کردند که خود علی خامنه‌ای،  از زمان شیوع کورونا تمام دیدارها و ملاقات‌هایش را لغو کرده و در قرنطینه کامل است و حسن روحانی حتی حاضر نشده است  در جریان رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مجلس حاضر شود، ولی دولت با اصرار در «بازگشایی حضوری مدارس»،، در شرایط شیوع کرونا با اجبار در حال کشیدن بیش از  ۱۵ میلیون دانش‌آموز به مدارس است.

گفته شده است که دلایل اقتصادی و دریافت شهریه از خانواده‌های دانش آموزان چه در مدارس عمومی و چه مدارس غیردولتی نیز به عنوان یکی از دلایل عمده تصمیم دولت در اصرار بر «بازگشایی حضوری مدارس» مطرح شده است.

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نیز  بر لزوم بازگشایی حضوری مدارس تاکید کرد و گفت که «تفاوت معناداری بین وضعیت‌های مختلف شیوع کرونا نیست و باید همه مناطق را مناطق پرخطر دانست و رعایت پروتکل‌ها را در نظر گرفت پس در تمام مناطق کشور، یک پروتکل رعایت می‌شود».