سامانه خبری العربیه، متعلق به عربستان سعودی: تولید و صادرات نفت ایران به پائین ترین رسیده است

العربیه با استناد به خبرگزاری رویترز نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، اعلام کرده که میزان تولید نفت ایران در ۲ ماه گذشته با کاهش ۲۱۰ هزار بشکه در روز مواجه بوده و به ۲.۴ میلیون بشکه در روز رسیده

سامانه خبری العربیه، متعلق به دولت عربستان سعودی، به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی نوشت که تولید نفت در حکومت ایران به پایین‌ترین سطح خود در سی و چند سال اخیر رسیده است. ولی حسن روحانی ادعا کرده می گوید: «آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده خواهند دید که ما صادرات نفت را بهتر از پیش ادامه می‌دهیم». این پیش بینی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حالی عنوان می شود که صادرات نفت به طور فزاینده ای در شش ماه اخیر پائین آمده و بسیاری از مشتریان پیشین، ارتباط بازرگانی با رژیم ایران را قطع کرده اند.

العربیه با استناد به خبرگزاری رویترز نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، اعلام کرده که میزان تولید نفت ایران در ۲ ماه گذشته با کاهش ۲۱۰ هزار بشکه در روز مواجه بوده و به ۲.۴ میلیون بشکه در روز رسیده که در مقایسه با اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی به پایین‌ترین سطح تولید خود رسیده است. بخش عمده این نفت تولیدی به مصرف داخلی می رسد.

در ادامه گزارش العربیه آمده است : صادرات نفت ایران درحدود دو ماه گذشته به میزان۴۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۸۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است . ولی در برخی گزارش های دیگر آمده بود که صادرات نفت ایران، رقمی بین سیصد تا یکصد هزار بشکه در روز است.

آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرده که میزان تولید نفت ایران در ماه جاری ۵۰ هزار بشکه دیگر در روز کاهش داشته و صادرات نیز ۱۳۰ هزار بشکه نزول کرده و به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.»

حسن روحانی سه ماه پیش گفته بود که آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده خواهند دید که رژیم ایران صادرات نفت را ادامه می‌دهد. روحانی گفت: «ما نفت را باید صادر کنیم، صادرات ایران که از یک مسیر انجام نمی‌شود، ما شش مسیر دیگر هم داریم که آمریکایی‌ها اصلا خبر ندارند». درستی این ادعا هنوز از منابع بی طرف تائید نشده است.