سامانه خبری “تسنیم”: «بسیاری از نمایندگان مجلس در پایان دوران خدمت، می خواهند وارد وزارت نفت یا خارجه شوند»

سامانه خبری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در یک گزارش تحلیلی این پرسش را عنوان کرد که چرا وزارت نفت و امور خارجه به مقصد مطلوب نمایندگان سابق تبدیل شده‌اند؟

تسنیم در پاسخ به این پرسش نوشت: با پایان کار هر دوره مجلس اسلامی یکی از دغدغه‌های نمایندگان راه‌نیافته به دور بعد، استخدام یا مسئولیت گرفتن در یکی از دستگاه‌های اجرایی است، در این میان، وزارت نفت و بعد از آن وزارت خارجه به قبله آمال برخی نمایندگان تبدیل شده است.

تسنیم با اشاره به  خاطرات یکی از نمایندگان دهه شصت مرضیه حدیدچی،نوشت: وی  مبارز دوران انقلاب و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بود که بعد از پایان نمایندگی برای گذران زندگی خود به مسافرکشی روی آورد.

اما باید قبول کنیم که تصور چنین کاری از یک نماینده سابق مجلس در دوران کنونی بعید است چراکه با پایان یافتن دوره نمایندگی، تعداد قابل‌توجهی از آنها از بازگشت به شغل قبلی خود امتناع می‌کنند و به‌دنبال موقعیت‌های شغلی جدید هستند تا همچنان در بخشی از قدرت باقی بمانند.

در ادامه نوشته که بررسی‌ها نشان می‌دهد نمایندگان عمدتاً رهسپار یکی از وزارتخانه‌های مهم دولت مانند نفت یا امور خارجه می‌شوند یا حداقل برای رسیدن به ساختمان این دو تلاش می‌کنند.

پیشتر نیز  هدایت‌الله خادمی نماینده مجلس به وزیر نفت زنگنه گفته بود:  “آقای مهندس! لطفاً مِن‌بعد نمایندگان مجلس را استخدام نکنید تا نمایندگان مجلس به رسالت ذاتی و نظارتی خود ادامه دهند و به‌فکر مردم محروم باشند.

همزمان  علی لاریجانی در واکنش به این سخنان خادمی گفته بود: موردی از این استخدام‌ها سراغ ندارد!  که خادمی نیز در تذکری خطاب به لاریجانی مدعی شد بسیاری از نمایندگان ادوار در وزارت نفت استخدام شدند و این‌که فردی اطمینان داشته باشد که پس از اتمام دوره نمایندگی‌اش، به وزارتخانه دیگری می‌رود، به‌نفع مردم نیست.

و سرانجام بیژن  زنگنه در تایید سخنان نماینده مجلس گفته بود: “هر دوره‌ای که تمام می‌شود یکی از دغدغه‌های هیئت رئیسه این است که وزرا به نمایندگان بیکار کار بدهند؛ چه‌کارش کنیم؟ در جامعه ولش کنیم؟ اگر نماینده نگران شغل آینده باشد هزاران مفسده دیگر درست می‌شود. آن‌ها را در نظر بگیرید. من هم یک تعدادی را به‌کار گرفتم و چیز مخفیانه‌ای نیست!”