سانا: «حمله نظامی بامداد امروز اسرائیل علیه شهر حماه در شمال غرب سوریه». پنجمین حمله در چند هفته

خبرگزاری رسمی سوریه از وقوع یک حمله هوایی دیگر علیه مواضع نظامی در آن کشور خبر داد، که ادعا کرده توسط هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل و از طریق شلیک موشک انجام گرفته است.

در گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، آمده است که هواپیماهای اسرائیلی مواضعی را از داخل آن کشور از طریق حریم هوایی لبنان در ناحیه طرابلس در شمال آن کشور مورد حمله قرار داده اند.

طبق معمول ادعا گردیده که پدافند ضد هوایی سوریه توانسته است اکثر این موشک ها را در هوا شکار کند.

اسرائیل واکنشی نسبت به این گزارش ها نشان نداده است.

در گزارش سانا آمده است که این حمله هوایی سپیده دم امروز (آدینه) صورت گرفته و هدف آن آسیب رساندن به نقاطی در شهر حماه بوده است.

پیشتر از قول ساکنان شهر حماه آمده بود که صدای انفجارهای شدیدی در آن جا شنیده شده است.

از میزان تلفات و یا ابعاد خسارات وارد آمده هنوز گزارشی در دست نیست. معمولا ارتش سوریه از انتشار هرگونه اطلاعاتی در این زمینه خودداری می ورد.

در هفته های اخیر این پنجمین حمله هوایی است که به اسرائیل نسبت داده می شود. در مورد حملات پیشین گفته شده بود که مواضع استقرار نیروهای وابسته به سپاه قدس در سوریه و همچنین انبارهای اسلحه در این حملات نابود شده است.

اسرائیل اعلام کرده که بیشترین تلاش خود را به کار می برد تا از استقرار دائم سپاه قدس در سوریه جلوگیری کند. در گزارش های پیشین آمده بود که ده ها تن از چریک های مزدور حکومت ایران در نقاط مختلف سوریه و به ویژه در ناحیه البوکمال کشته شده اند. رژیم ایران می کوشد در این ناحیه که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد، یک پایگاه بزرگ نظامی برپا سازد.

شدت گیری این حملات همزمان با تغییر رئیس جمهوری در ایالات متحده است. ولی ممکن است با این جریان ارتباطی نداشته باشد، زیرا بعید می نماید که دولت پرزیدنت بایدن بخواهد با این گونه عملیات دفاعی اسرائیل مخالفت ورزد.

همچنین معلوم نیست که آیا شدت گیری حملات به خاطر آن است که علیرغم دشواری های اقتصادی رژیم ایران، سپاه پاسداران فعالیت نظامی خود در سوریه را افزایش داده، و یا به عکس، اسرائیل فرصتی یافته تا بازمانده حضور سپاه قدس در سوریه را نیز نابود کند.

هفته پیش گزارش هایی انتشار یافت که به موجب آن، نشست بسیار محرمانه ای در بندر لاذقیه سوریه با حضور نمایندگان ارشد دولت دمشق و همچنین نمایندگان اسرائیلی و روسی برگزار شده که هدف از آن بررسی راه هایی برای پایان بخشیدن به حضور نظامی رژیم ایران در سوریه بوده است.

اسرائیل این حضور را یک خطر بزرگ امنیتی می داند و امیران ارتش اسرائیل بارها گفته اند که نباید به رژیم ایران امکان داد که یک حزب الله دیگر، این بار در خاک سوریه برپا سازد.

فرماندهان سپاه پاسداران علنا گفته اند که از طریق استقرار در سوریه، خواهند توانست حلقه محاصره نظامی اسرائیل را تکمیل کنند.