سانا: مجمع عمومی سازمان ملل در واکنش به دیدار پمپئو از بلندی های گولان، آنجا را متعلق به سوریه دانست

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که ساعاتی پس از دیدار مایک پمپئو از بلندی های گولان، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای صادر کرد و این ناحیه را متعلق به سوریه دانست و دیدار وزیر خارجه آمریکا از آن نقطه را نکوهش کرد.

کشورهای اروپایی نیز همیشه بر این موضع بوده اند که طبق قوانین بین المللی، سرزمینی که در جنگ تصرف شده، باید به صاحب آن باز گردانده شود.

یادآوری می شود که بلندی های گولان ۵۳ سال پیش، در جریان جنگ شش روزه و هنگامی که سوریه به اسرائیل حمله کرد به تصرف اسرائیل درآمد. ارتش سوریه ۴۷ سال پیش، در جریان جنگ یوم کیپور، با غافلگیر کردن اسرائیل، به گولان حمله برد و قصد اشغال آن را داشت، ولی در این جنگ نیز شکست خورد و عقب نشینی کرد.

اسرائیل در جریان مذاکرات صلح با پرزیدنت حافظ اسد پدر پرزیدنت بشار اسد، و حتی خود بشار، کوشید آن کشور را به برقراری صلح تشویق کند و در این چارچوب ابراز آمادگی کرد گولان را به سوریه بازگرداند. ولی آنها شرایطی قائل شدند که برای اسرائیل غیرقابل قبول بود و امنیت این کشور را به خطر می انداخت و گفتگوها متوقف گردید.

در این میان، گروه تروریستی حماس نیز به دیدار وزیر خارجه آمریکا از آبادی “پساگوت” در کرانه باختری ابراز خشم کرد و مانند همیشه به تهدید روی آورد.

حکومت خودگردان فلسطینی و همچین سازمان جهاد اسلامی نیز این دیدار را مردود دانستند.

اسرائیل در دوران حاکمیت خود بر بلندی های گولان، شهری به نام کسرین و چندین آبادی در آن جا برپا ساخته است که اهالی آن ها به کار کشاورزی می پردازند. سیب درختی و همچنین شراب کارخانه های برپا شده در آن نقطه، از شهرت زیادی برخوردار است.