ساندی تایمز: «رژیم ایران، کارکنان شبکه های خبری فارسی زبان را مورد تهدید جانی قرار داده است»

روزنامه “ساندی‌تایمز Sunday Times” چاپ لندن، در گزارشی نوشت : حکومت ایران روزنامه‌نگاران شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال و دیگر رسانه های فارسی زبان در کشورهای دیگر را مورد تهدید قرار داده و از جمله گفته است که اگر به انتشار گزارش های منفی درباره رژیم ایران دست بزنند، ربوده شده و هلاک خواهند شد.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال که بیش از یک سال است از لندن به زبان فارسی برنامه پخش می کند و کار آن بسیار موفق بوده، در جریان اعتراضات  آبان ،و سرکوب و کشتار مردمی توسط حکومت ایران ، شبانه روز از طریق ماهواره و رادیو رویدادهای اخیر را پوشش می داد ، رژیم ایران با تهدید کارکنان این شبکه فارسی زبان سعی بر توقف انتشار این اخبار  را دارد .

ساندی تایمز در ادامه گفته است که رژیم   ایران اقدام به راه‌اندازی یک کارزار تهدید علیه روزنامه‌نگاران کانال تلویزیونی ایران اینترنشنال، مستقر در بریتانیا، کرده و طی آن  اقدام به توقیف دارایی‌ها، بازجویی از بستگان و تهدید به ربودن آن‌ها از خاک بریتانیا در صورت عدم ترک شغل خود کرده است.

وزارت اطلاعات ایران هم چنان اذعان می‌کند که “تمام حرکت‌ها و اقدام‌های” کارمندان ایران اینترنشنال را تحت نظارت و شناسایی قرار داده و با انتشار بیانیه ای گفته که کارمندان این شبکه اگر ضمن ابراز پشیمانی، شغل خود در شبکه‌های ماهواره‌ای را متوقف کنند، مورد عفو اسلامی قرار خواهند گرفت..

حکومت ایران به راه های گوناگون تلاش می کند  که مردم را از دسترسی به منابع خبری دور کند و از طریق پارازیت انداختن بر امواج این شبکه تلویزیونی، از پخش اخبار و ویدیوهای اعتراض‌ها به افزایش نرخ  بنزین که بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت، جلوگیری کند . این ویدیوها بیش از ۲۰ میلیون مخاطب از میان مردمی داشته است که از آنتن‌های ماهواره‌ای در پشت‌بام خود استفاده می‌کنند.

صادق صبا، سردبیر خبر و مدیر پیشین سرویس فارسی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی، در همین زمینه گفت که حکومت “به شدت سعی در ساکت کردن” این شبکه داشته و حداقل ۱۲ روزنامه‌نگار آن را هدف تهدید خود قرار داده است.

وی افزود : حکومت ایران ترسیده است. اما ما تسلیم نخواهیم شد.باید کاری انجام دهیم.

هم چنین اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران  بریتانیا نیز در این باره گفت: ما شاهدیم که بستگان و خانواده روزنامه‌نگاران در ایران به طرز بدبینانه‌ای از سوی حکومت ارعاب شده‌اند که روزنامه‌نگاران در خارج کشور باید شغل خود را ترک کنند و به ایران بازگردند، یا در غیر این صورت با ربوده شدن اجباری در خیابان‌های لندن مواجه شوند.

دارایی‌های روزنامه‌نگاران دیگری نیز در ایران توقیف و گذرنامه‌های اعضای خانواده آن‌ها مصادره شده است. یکی از این روزنامه‌نگاران برای پشتیبانی از اظهارات خود تصویری از دریافت بیش از ۳۰۰ تماس از شماره‌‌ تلفن‌های ناشناخته در یک دوره  ۱۰ روزه، و غالبا طی ساعات شب، ارایه کرد.

گزارشگران بدون مرزنیز در این باره نوشته اند:  از ابتدای سال جاری میلادی خانواده ۲۵ روزنامه‌نگار مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا در این زمینه اظهار کرد: «ما از گزارش این تهدیدها عمیقا نگرانیم».

سفارت ایران به درخواست ساندی‌تایمز برای اظهارنظر در این مورد پاسخی نداده است.

این نخستین‌بار نیست که ایران به دنبال ساکت کردن روزنامه‌نگاران است. کارمندان ایرانی که برای بی‌بی‌سی، رادیو فردا، دویچه وله و صدای آمریکا  کار می‌کنند، دارایی‌هایشان توقیف شده، بستگان آن‌ها را مورد تهدید قرار داده و همچنین هدف شایعات مخرب قرار گرفته‌اند.