سایت خبری اقتصاد ۲۴ هشدار داد : بزودی در ایران سونامی بیکاران خاموش رخ خواهد داد 

وب سایت خبری ، اقتصاد  ۲۴ با انتشار مقاله ای نوشته است :  در دوره کرونا، بازار کار ایران بــه‌طرز عجیبی شاهد رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری بود؛ درحالی‌که برآورد می‌شد با تداوم شیوع کرونا، بین ۲ تا ۶.۵ میلیون نفر به‌صورت مقطعی بیکار شوند و نرخ بیکاری افزایش قابل‌توجهی پیدا کند.

این وب سایت خبری در ادامه نوشته است : نرخ بیکاری اقتصاد ایران در سال کرونایی به‌واسطه افت نرخ مشارکت اقتصادی کاهش یافته و این نرخ نمی‌تواند در پسا کرونا ادامه پیدا کند.

در ادامه این یادداشت آمده است : روایت آمار‌ها از اتفاق عجیب بازار کار ایران در دوره کرونا این است که با شیوع بیماری کووید-۱۹، بخشی از شاغلان و بیکاران ترجیح داده‌اند در این دوره سخت، کلا غیرفعال شده و قید شغل و جست‌وجوی کار را بزنند. در این شرایط نرخ بیکاری اقتصاد ایران در سال کرونایی تک‌رقمی شده و با کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به سال قبل، روی رقم ۹.۷ درصد ایستاده است؛ اما خروج بخشی از شاغلان و بیکاران از بازار کار کرونایی، چالشی است که در صورت تحقق پیش‌بینی قطع زنجیره شیوع کرونا و عادی‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰ می‌تواند به هجوم سونامی گونه بیکاران غیرفعال به بازار کار منجر شده و نرخ بیکاری را به‌شدت افزایش دهد.

اقتصاد ۲۴ نوشته است: بیش از یک سال از شیوع کرونا می‌گذرد و اقتصاد ایران در سال گذشته کاملا متأثر از همه‌گیری این ویروس بوده است. آمار‌های رسمی نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته، نرخ بیکاری جمعیت ١۵ساله و بیشتر به ۹.۷ درصد رسیده که ۰.۹ درصد کمتر از فصل مشابه در سال قبل است.

این وب سایت خبری گفته  است : همزمان بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی در این فصل نشان می‌دهد که در زمستان ١٣٩٩، فقط ۴۰.۹ درصد از جمعیت ١۵ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند و این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵.۱ درصد کاهش داشته است. به عبارت دیگر در این فصل ۶۱۰ هزار نفر از جمعیت فعال کشور از بازار کار خارج شده‌اند و به جمعیت ۱.۲ میلیون نفری پیوسته‌اند که در فصل پاییز از بازار خارج شده بیکار بودند.

اقتصاد ۲۴ افزوده  است:  حقیقت ماجرا این است که در دوره یک‌ساله کرونا، تعداد شغل و تعداد شاغل در اقتصاد ایران با کاهش قابل‌توجهی مواجه بوده، اما به‌واسطه خانه‌نشینی جمعیت فعال، اثرات این کاهش در آمار‌های نرخ بیکاری منعکس نشده و این اتفاق در هر ۴ فصل سال گذشته تکرار شده است.

برخی از تحلیلگران نیز در این باره می گویند: بازار کار ایران با ۲۳ میلیون‌و ۱۳۵ هزار نفر شاغل وارد سال ۱۴۰۰ شده و قرار است همپای تحولات مرتبط با کرونا، تغییراتی را تجربه کند. همانگونه که در سال ۹۹ به‌واسطه محدودیت‌های بی‌رحمانه کرونا برای مشاغل حوزه خدمات، چهره بازار کار ایران کمی صنعتی‌تر شد، این احتمال وجود دارد که با اتمام دوره کرونا و حتی تغییر در ساختار تحریم و مناسبات بین‌المللی، چرخش دیگری در بازار کار رخ دهد.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی در سال ۹۹ و دوره شیوع کرونا نشان می‌دهد: در زمستان١٣٩٩ بخش خدمات با کاهش ۲.۳ درصدی سهم خود از بازار کار ایران مواجه شده و با ریزش ۶۸۱ هزارو ۳۳۸ نفری شاغلان خدماتی، سهم این گروه از ۵۲.۷ درصد به ۵۰.۴ درصد رسیده است؛ اما در مقابل بخش صنعت توانسته سهم خود از بازار کار اقتصاد ایران را ۲.۱ درصد افزایش دهد و ۳۸۳ هزارو ۹۷۱ نفر شاغل بیش از زمستان ۹۸ جذب کند. در این میان شرایط بخش کشاورزی تقریبا پایدار بوده و فقط هزارو ۵۱۴ نفر از شاغلان این حوزه کاهش پیدا کرده است.