ستاد فرماندهی جنوب ارتش آمریکا: رژیم ایران برای حمایت از مادورو، سلاح و نیرو به ونزوئلا می‌فرستد

کریگ فالر، رئیس ستاد فرماندهی جنوب ارتش آمریکا، در گفتگو با رسانه های خبری آمریکا درباره  گسترش نفوذ اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران در ونزوئلا، هشدار داد و گفت: «جمهوری اسلامی به منظور باقی ماندن نیکلاس مادورو بر قدرت، سلاح و نیروهای شبه‌نظامی به این کشور می‌فرستد».

فالر افزود:  «ما شاهد گسترش نفوذ ایران در آنجا هستیم».

واشنگتن پست، در این باره نوشته است که هیات‌های نمایندگی حکومت ایران و ونزوئلا در سازمان ملل از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

رییس ستاد فرماندهی جنوب ارتش آمریکا،  گفت: «آمریکا تلاش‌های خود را افزایش داده تا بین محوله‌های انسان‌دوستانه و سایر محموله‌هایی که بر خلاف تحریم‌ها و با هدف باقی نگه داشتن مادورو در قدرت به ونزوئلا ارسال می‌شود، تمایز بیشتری ایجاد شود».

او افزود: «محموله‌هایی که به ونزوئلا ارسال می‌شود فقط نفت نیست، بلکه سلاح را نیز شامل می‌شود و در سال جاری تعداد این محموله‌ها افزایش یافته است».

فالر  به نوع سلاح‌های ارسال شده اشاره نکرد، اما تاکید کرد ایالات متحده هرگونه تغییری را تحت نظر دارد.

او همچنین هشدار داد در جامعه بزرگ لبنانی‌هایی که در آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند، برخی با حزب الله ارتباط دارند.

فالر در ادامه افزود: حکومت ایران تنها کشوری نیست که از رژیم مادورو حمایت می‌کند، بلکه هزاران مامور کوبایی دستگاه اطلاعاتی ونزوئلا را تحت کنترل دارند و صدها عامل روسیه نیز به حمایت از توانایی نظامی رژیم مادورو ادامه می‌دهند.

پیشتر نیز  برخی رسانه‌های حکومت ایران از “انتقال احتمالی” پهپاد مهاجر-۶، ساخت ایران به ونزوئلا در پی لغو تحریم‌ تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه تهران خبر دادند.

ایوان دوکه، رییس‌جمهوری کلمبیا، نیز پیشتر اعلام کرده بود ونزوئلا قصد دارد از ایران موشک خریداری کند. مادورو اگرچه این اظهارات را رد کرد، اما در عین حال بررسی خرید موشک از ایران را «ایده خوبی» توصیف کرد.

از سوی دیگر مادورو اخیرا از تشکیل یک شورای نظامی علمی و فنی خبر داده بود که هدف از آن رسیدن به استقلال نظامی با کمک کشورهای «خواهر» از جمله چین، روسیه، ایران و کوبا است.

ایران و ونزوئلا که هر دو از طرف آمریکا تحریم هستند در ماه‌های اخیر همکاری‌های اقتصادی خود را افزایش داده‌اند که ارسال بنزین به ونزوئلا و افتتاح فروشگاه ایرانی از جمله این اقدامات است.

نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی نوشته بود که هواپیمایی ماهان وابسته به سپاه پاسداران برای ارسال تجهیزات لازم برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا ده‌ها پرواز به این کشور انجام داده است.