ستاد کل نیروهای مسلح : واکسن مننژیت نداریم انرا برای  سربازان حذف کردیم  

یک مقام ارشد ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ، با تایید نبود واکسن مننژیت در ارتش گفت: خبرهای منتشر شده درباره  کمبود واکسن مننژیت و حذف آن از واکسن‌های الزامی سربازان واقعیت دارد.

غلامرضا رحیمی‌پور، رییس اداره سرمایه انسانی سربازی ارتش افزود:  چندین سال است که سه واکسن‌ کزاز، دیفتری و مننژیت هنگام اعزام به سربازی و با هدف پیشگیری از ابتلا به چنین بیماری‌هایی به مشمولان تزریق می‌شود ولی در حال حاضر دو واکسن کزاز و دیفتری به سربازان تزریق می‌شود.

این مقام ارشد ارتش حکومت ایران گفت: واکسن مننژیت از میان واکسن‌‌های سه‌گانه‌ای که به سربازان تزریق می‌شد، حذف شده است.

رئیس اداره سرمایه انسانی سربازی ستاد کل نیروهای مسلح افزود که «به دلیل یک سری مشکلات پیش آمده امکان تامین واکسن مننژیت وجود ندارد و ستاد با همراهی وزارت بهداشت در حال پیگیری برای حل این موضوع است.»

رحیمی‌پور گفت که بیماری مننژیت در حال حاضر شیوع کمی دارد و تزریق سه واکسن‌  کزاز، دیفتری و مننژیت از گذشته و با توجه به نرخ بالای ابتلا به این بیماری‌ها اجباری بود و ستادکل نیروهای مسلح در حال حاضر جزو معدود نهادهایی است که تزریق آن را ادامه داده است.

این مقام ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه تلاشمان این است که روند تزریق واکسن مننژیت ادامه داشته باشد اما در حال حاضر با بروز مشکل پیش آمده، باید ساخت.

پیشتر پاسدار علیرضا جلالی فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله سپاه پاسداران، گفته بود که گروه متخصصان و نخبگان این دانشگاه قادرند هر واکسنی را بسازند و ادعا کرده بود که  از همان ابتدای شیوع این بیماری کارهای تحقیقاتی برای ساخت واکسن و داروی کووید-۱۹ در این دانشگاه توسط محققان انجام شده است.

او ادعا کرده بود که یکی از داروها در مرحله آزمایشگاهی جواب مثبت داده و امیدواریم در مرحله بالینی هم جواب مثبت از آن بگیریم.

مننژیت به معنای التهاب غشای پوشاننده مغز و نخاع (مننژ) است. تورم ناشی از مننژیت به طور معمول باعث ایجاد علائمی مانند سردرد، تب و سفتی گردن می شود.

بیشتر موارد مننژیت ناشی از عفونت ویروسی است اما عفونت های باکتریایی، انگلی و قارچی نیز از جمله علل دیگر هستند. بعضی از موارد مننژیت معمولا طی چند هفته بدون درمانی خاص بهبود می یابند در حالی که برخی دیگر می توانند تهدید کننده حیات باشند و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی فوری دارند.

زدن واکسن مننژیت برای افرادی که در مکان های گروهی کار و فعالیت می کنند ضروری است .