سخنان روحانی درباره ضرورت برگزاری مراسم باشکوه عزاداری ها حتی در شهرهای با وضعیت قرمز کورونا با انتقادهای زیادی روبرو شد

سخنان روحانی درباره ضرورت برگزاری مراسم باشکوه عزاداری ها در ماه محرم حتی در شهرهای با وضعیت قرمز کورونا با انتقادهای زیادی روبرو شد.مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، با انتشار یادداشتی در سرمقاله امروز خود در انتقاد به حسن روحانی نوشت: آقای رئیس‌جمهوری! شما به عنوان فرمانده کل ستاد مقابله با کورونا مسئول جان مردم هستید. کاملاً روشن است که تصمیمات جدید ستاد، دقیقاً همان بلائی را به جان‌ها خواهد انداخت که لغو محدودیت‌های کرونائی با خود آورده است.

آیا به این واقعیت تلخ فکر کرده اید  که با این تصمیمات، پاییز سیاهی در انتظار کشور ما خواهد بود. لطفاً تعارف با این و آن را کنار بگذارید و با ایجاد محدودیت‌های لازم به‌ویژه در زمینه تجمعات، کاری کنید که پاییز آینده مثل تمام پاییزها رنگارنگ و پر از خاطره‌های شیرین برای مردم ایران باشد.

او در ادامه نوشته است:  اگر جمع کردن میان عزاداری‌های محرم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر باشد، این تصمیم را باید ستود، ولی متاسفانه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. شما در دو سه ماه گذشته با برداشتن محدودیت ها دیدید که مرگ‌ و میرهای روزانه از ۳۴ نفر در پنجم خرداد به بالای ۲۲۰ نفر در تیرماه رسید به دلیل همین رفع محدودیت‌ها بود.

مسیح مهاجری نوشت: سخنان شما و هیات دولت تان کاملا با یکدیگر تناقض دارد،  از یک طرف مسئولین وزارت بهداشت از مردم می‌خواهند به شهرهای زیارتی سفر نکنند، در تجمعات حاضر نشوند، مراسم عروسی برگزار نکنند، برای افراد فوت‌شده مراسم تشییع و تدفین و عزاداری جمعی برگزار نکنند و از طرف دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌ می‌گیرد مراسم عرفه هرچه باشکوه‌تر برگزار شود و در محرم و صفر هم عزاداری‌های پرشور داشته باشیم البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی!

او نوشت: همین دیروز که شما مجوز برگزاری عزاداری محرم را صادر کردند، وزارت بهداشت ۱۲ استان را در وضعیت قرمز و ۱۳ استان را در وضعیت هشدار اعلام کرد. به عبارت روشن‌تر، از ۳۱ استان کشور ۲۵ استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند و اینطور نیست که بقیه استان‌ها کاملاً سفید و بی‌مشکل باشند.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه گفت: در چنین وضعیتی معلوم نیست چرا آقای رئیس‌جمهوری توصیه اکید می‌کند عزاداری‌های محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. پروتکل‌ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوییم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری‌ها وجود ندارد. به‌ویژه آنکه در هوای گرم تابستان استفاده از ماسک و تحرکات مربوط به عزاداری، با توصیه‌های اعلام شده سازگاری ندارند.

او افزود: نتیجه این می‌شود که به خاطر انجام یک امر مستحب، سلامت جامعه به خطر می‌افتد و بسیاری از مردم قربانی کرونا خواهند شد. آنچه موجب تاسف شدید است اینست که ما به نام دین و با انجام کاری که مربوط به دین است، برخلاف خواست دین که حفاظت از جان را در اولویت اول قرار داده است عمل می‌کنیم.

مهاجری در واکنش به تاکید مکرر روحانی درباره اهمیت سوگواری‌های محرم برای شیعیان می‌گوید، برگزاری این مراسم به لحاظ شرعی واجب نیست و نتیجه تصمیم ستاد ملی در این باره این خواهد بود که “به خاطر انجام یک امر مستحب، سلامت جامعه به خطر می‌افتد”. در فقه اسلام غیر از مواردی معدود، جان انسان خط قرمز است و حتی آن موارد معدود هم مربوط به حیات شرافتمندانه انسان هستند. بنابراین، هیچ امری بالاتر از حفاظت از سلامت جامعه و جان انسان‌ها نیست .

علیرضا زالی، سرپرست ستاد کورونا در  تهران، نیز هشدار داده است که با توجه به افزایش موارد ابتلا و مرگ پس از کاهش محدودیت‌ها، در صورت ادامه این وضعیت “فصل پاییز پر خطری” در پیش خواهد بود.

حسن شریعتمداری، پژوهشگر دینی و فعال سیاسی ساکن هامبورگ نیز در این باره گفته است که  روحانی به این دلیل بر برگزاری محرم تاکید دارد که از واکنش محافظه‌کاران مانند احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، می‌ترسد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت نیز گفته است با برداشتن محدودیت ها در پایتخت  امار مبتلایان بیشتر شده و تهران را به منبع پخش کرونا در کشور کرده است

او گفت: تعداد بیماران بستری مبتلا به بیماری کورونا در تهران ۴هزار و ۵۰۰ نفر استو روزانه حدود  ۶۰۰ بیمار جدید بستری می شود.

حریرچی افزود:  بین ۵ تا۱۰ درصد بستری‌شدگان فوت می‌کنند.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نیز گفت که تا تاریخ ۲۹ تیر سال جاری ،  هفت هزار و ۱۶۷ نفر از قربانیان کورونا در تهران در «بهشت زهرا» دفن شده‌اند.

این عضو شورای شهر هشدار داد اگر محدودیت ها دوباره باز نگردد آمار فوتی ها بیشتر می شود.

آمار جدید معاون وزیر بهداشت مبنی بر بستری شدن ۶۰۰ نفر در روز می‌تواند در صورت تداوم آمار ماهانه بیماران جدید در تهران را به ۱۸ هزار نفر در ماه برساند که نشان‌دهنده گسترش روزافزون تعداد مبتلایان به کرونا در پایتخت است.