سخنان روحانی در مورد هزینه انسانی و مالی جنگ، هشدار به جنگ طلبان رژیم تلقی می شود

جناح تندرو می کوشد تب جنگی را به ویژه علیه ایالات متحده بالا برد،

آخرین سخنرانی حسن روحانی که در آن هشدار داد جنگ ممکن است بهای گزافی را از رژیم بطلبد، نوعی هشدار به تهدیدهای جنگی روزهای اخیر فرماندهان سپاه پاسداران علیه ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای دیگر تلقی شد. او از جمله گفته بود: «باید حقایق را به آگاهی مردم برسانیم و بگوییم که جنگ بدون کشته و مجروح نمی شود».

این سخنان پاسخ مستقیمی به اظهارات سپاهی حسین دهقان و همچنین علی شمخانی و محمد علی جعفری بود که در روزهای اخیر بارها تهدید کردند که رژیم ایران آماده است با دشمنان و رقیبان خود در منطقه وارد جنگ شود.

حسن روحانی که دیروز (چهارشنبه)، گرچه ایالات متحده را از جملۀ “بزرگترین متجاوزان تاریخ” توصیف کرد، ولی در عین حال گفت که “جنگ با آن ها بدون مشکل نخواهد بود” و افزود ” جنگ، بدون کشته و مجروح نمی شود”.

آگاهان می گویند که این هشدار رئیس جمهوری، نشان دیگری از عمق شکافی است که بین دو جناح حکومتی وجود دارد و روز به روز عمیق تر می شود.

در همان حال که جناح تندرو می کوشد تب جنگی را به ویژه علیه ایالات متحده بالا برد، جناح حسن روحانی در راستای کاهش بحران تلاش می کند.

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در تهران، گفتند که در پشت پرده مجادله شدیدی بین دو جناح جریان دارد. این منابع گفتند که جناح حسن روحانی در مباحثات با رقیبان خود تاکید می کند که رژیم ایران باید هرچه زودتر با ایالات متحده وارد گفتگو شود و نگذارد که تحریم های نفتی چنان قوی گردد که رژیم را به کلی از پای درآورد.

به گفته این منابع خبری، جناح تندرو رژیم نه تنها این ارزیابی را قاطعانه رد می کند و خواهان شدت بخشیدن به کشاکش با ایالات متحده است، بلکه تلاش گسترده ای به عمل می آورد که هرگونه تماس و گفتگو بین جناح روحانی با مقامات آمریکایی را غیرممکن سازد.

یکی از مطالبی که در روزهای اخیر در این رابطه مطرح گردیده و تا حدود زیادی علنی نیز شده آن است که باید از سفر حسن روحانی به نیویورک و سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل جلوگیری شود.

به گفته منابع خبری رادیو پیام اسرائیل، در محافل خصوصی جناح تندرو ابراز نگرانی شدید شده که روحانی در این سفر ارتباطاتی با مقامات ارشد آمریکایی برقرار سازد و به نوعی با آن ها وارد مذاکره شود.

قرار است روحانی حدود ده روز دیگر رهسپار نیویورک شود تا در همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. در آن تاریخ، پرزیدنت دونالد ترامپ، و بسیاری از مقامات ارشد دیگر آمریکایی نیز در نیویورک به سر می برند و این امر می تواند فرصت مناسبی را برای انجام برخی دیدارهای و مذاکرات فراهم سازد.

نزدیکان حسن روحانی و برخی از مشاوران و دستیاران او، در هفته های اخیر به صورت علنی گفته اند که ادامه تحریم های ایالات متحده زیان بسیار سنگینی به حکومت و اجرای وظایف آن وارد می کند. این سخنان،  در ضمن نوعی هشدار به فرماندهان سپاه پاسداران و شخص علی خامنه ای است که از وخیم تر کردن اوضاع بپرهیزند و با دست خود موجب فروپاشی رژیم نشوند.

رادیو پیام اسرائیل در این هفته گزارش داد که در ظرف کمتر چهل سال از آغاز حکومت اسلامی در ایران، نرخ دلار دو هزار برابر شده است. این واقعیت می تواند نشانی از ورشکستگی کامل رژیم اسلامی ایران باشد.

یک دیدگاه

  1. اینها بازی نظام برای اداره افکار عمومی است. آنها با شما می جنگند البته با پول و جان و خون ما. و شما تحریم میکنید مارا نه آنها را. آنها راحتند. این وسط ما می سوزیم.

Comments are closed.