سخنان روز گذشته حسن  روحانی که گفته بود،  دوران فشار حداکثری به پایان رسید، واکنش های متفاوتی را برانگیخت

حسن روحانی گفته بود : همه نشانه‌ها در دنیای امروز علامت این است که دنیا فهمیده فشار حداکثری جواب نمی‌دهد و دوران اینگونه فشارها تمام شده است.

روحانی  جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد ، اما احتمالا اشاره او به پایان دوران پرزیدنت ترامپ بود ولی بسیاری از مقامات آمریکایی و تحلیلگران  می گویند که این دوران به زودی به پایان نخواهد رسید

پیشتر نیز جو بایدن گفته بود دولتش به برجام بازخواهد گشت.

حسن روحانی کوتاه مدتی پس از  اعلام انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس‌ جمهوری منتخب آمریکا بارها و تقریباً به صورت روزانه از تغییر شرایط و احتمال لغو تحریم‌ها صحبت کرده است.

این در حالی است که رسانه‌ها از تصمیم دولت دونالد ترامپ برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران در مدت ‌زمان باقی‌مانده از پایان فعالیت این دولت و دشوار کردن برچیدن این تحریم‌ها در دولت بعدی خبر داده‌اند.

شماری از مقام‌های کنونی و پیشین دولت آمریکا گفته‌اند تحریم مجدد بخش‌هایی که هم اکنون تحت تحریم هستند ذیل قوانین مرتبط با تروریسم باعث خواهد شد رفع آنها بسیار سخت شود و چنان چه در آینده کسانی بخواهند این تحریم‌ها را رفع کند با یک فرایند پیچیده روبه‌رو می‌شوند.

اما مقام‌های ایرانی با ابراز خرسندی تلویحی از پیروزی بایدن گفته‌اند که امیدوارند دولت او با بازگشت به برجام، همه تحریم‌های دولت فعلی آمریکا را لغو کند.

حتی اگر بایدن به برجام بازگردد هنوز تحریم ها در امور موشکی حقوق  بشر و تعرض به منافع آمریکا ادامه خواهد یافت.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران نیز گفته بود که حتی اگر رییس‌جمهوری آینده آمریکا به توافق هسته‌ای برگردد، تحریم‌های ایران در زمینه نقض حقوق بشر، برنامه موشکی بالستیک و نفوذ منطقه‌ای رژیم اسلامی ایران  ادامه خواهد یافت.