سخنان صریح روحانی در مورد قصد آمریکا برای تغییر رژیم در ایران، نشان نگرانی حکومت است

 

روحانی در سخنرانی در دانشگاه نگرانی های رژیم را با صراحت عنوان کرد.

سخنان حسن روحانی در دیدار با دانشجویان دایر بر این که قصد ایالات متحده تغییر رژیم در ایران است، از دیدگاه برخی تحلیلگران چنینن تلقی شد که سران رژیم نسبت به آینده خود واقعا نگران هستند و اگر به اقدامات اساسی دست نزنند، آینده خوبی نخواهند داشت.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (یکشنبه) در آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران از جمله گفت: «آمریکا اهداف مهمی را جهت براندازی رژیم  دنبال میکند». او افزوده گفت: «آن‌ها کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند وبعد به جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت ادامه دادند جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم آنان مشروعیت‌زدایی از نظام جمهوری اسلامی و تغییر رژیم است».

این ارزیابی روحانی در حالی بیان می شود که رهبران ایالات متحده در اظهارات علنی خود می گویند که هدف آن ها تغییر رژیم در ایران نیست، بلکه می خواهند رفتارهای رژیم را در داخل ایران و در صحنه بین المللی تغییر دهند. ولی روحانی نیز همانند بسیاری از تحلیلگران، بر این باور است که رشته اقدامات ایالات متحده، اگر همچنان دنبال شود، ممکن است به برافتادن رژیم بیانجامد.
حسن روحانی گفت: «مردم نگران ۱۳ آبان نباشند، همه‌اش تبلیغات است».

اشاره ی روحانی از ذکر این تاریخ، موعد آغاز مرحله دوم و سرنوشت ساز تحریم هاست که شامل جلوگیری از صادرات نفت و گاز ایران می باشد و سه هفته دیگر فرا خواهد رسید.

چنین وضعی ممکن است صندوق مالی حکومت ایران را کاملا خالی کند و رژیم را به آستانه ورشکستگی و سقوط بکشاند. زیرا درآمد نفت، در حال حاضر بیش از نیمی از هزینه های حکومتی را تامین کرده و منبع اصلی تامین بودجه برای ادامه طرح های موشکی و اتمی و همچنین دخالت نظامی در کشورهای دیگر و پرداخت پول به سازمان های ترور بوده است.

روحانی در ادامه سخنان خود افزود: «درجلسه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل ، آقای ترامپ حتی برای ضربه زدن به ایران و تایید سیاست‌هایش، جلسه شورای امنیت را به ریاست خود برگزار کرد. اما چه پاسخی دریافت کرد؟ همه ۱۴ عضو دیگر در شورای امنیت سازمان ملل، از برجام تعریف کردند».

ولی از انجا که بخش اعظم مبادلات  پولی جهان در تسلط ایالات متحده است، کشورهای مخالف با ازسرگیری تحریم ها، ناچار خواهند بود تا حدود زیادی از تحریم های مالی امریکا علیه ایران پیروی کنند .

حسن روحانی در دنباله سخنرانی در برابر دانشجویان، این ارزیابی را به صراحت مورد تائید قرار داد. او گفت: «امروز بر اثر قوانین ظالمانه آمریکا سرنوشت شرکت‌های اروپایی این است که آنهایی که با ما کار می‌کنند اگر ادامه کار را قطع کنند، توسط دادگاه اروپا جریمه می‌شوند و اگر بر اساس توافق، ادامه همکاری دهند، توسط آمریکا جریمه می‌شوند و چنین مقوله‌ای در تاریخ روابط اتحادیه اروپا و آمریکا نبوده است».

اکثر کمپانی های خارجی، از چندین هفته  پیش از آغار دور دوم تحریم های ایالات متحده، روابط خود را با ایران قطع کرده اند تا به معاملات آن ها با ایالات متحده آسیبی وارد نشود .

یادآوری می شود: بیش از خروج آمریکا از برجام، خامنه ا ی گفته بود که در واکنش، برجام را به آتش خواهد کشید اما روحانی در نطق خود در دانشگاه علنا گفت که “چنین رفتار و واکنشی  می توانست بسیار خطرناک باشد”.

رئیس جمهوری اسلامی ایران،  در توضیح سخنان خود گفت : «روزی که آمریکا از برجام خارج شده بود، توقع آمریکایی‌ها این بود که یک ساعت بعد یا حداکثر فردا صبح به وقت خودمان، ما هم اعلام کنیم که از برجام خارج می شویم. نتیجه چه می‌شد؟ بلافاصله پرونده به شورای امنیت برمی‌گشت، تحریم بین‌المللی علیه ما شروع می‌شد، همه قطعنامه‌ها علیه ایران سر جای اول خودش برمی‌گشت  و ما در دنیا تنها می‌شدیم و  همه،  طرفدار آمریکا می‌شدند».

روحانی افزوده گفت: «اما نظام جمهوری اسلامی ایران تدبیر کرد و مهلت چند هفته‌ای گرفت که آن چند هفته تا حالا هنوز ادامه دارد. چه شد؟ ضرر کردیم؟ هر وقت بخواهیم از برجام خارج شویم، خارج می‌شویم».

این سخنان روحانی که در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها بیان گردید، پاسخی به تندروهای رژیم بود که همچنان خروج از برجام را می طلبند .

در پایان سخنرانی روحانی، شماری از دانشجویان به شعار دادن درباره آنچه که “ناکارآمدی دولت کنونی” نامیدند پرداختند. آن ها به آنچه که ” عملکرد برخی وزرا، عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی، امنیتی شدن فضای دانشگاه و امور دیگر اعتراض می کردند.

این دانشجویان با سر دادن شعارهایی چون “صدامون رو بریدن با رأی‌مون پز می‌دن”، “روحانی بشنو صدای ملت”، “واعظی، استعفا  استعفا” و “وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا” نسبت به کارنامه دولت دوازدهم اعتراض  می کردند.

2 دیدگاه‌

  1. مافیای فاشیستی اسلامی اشغالگر = فقر، جنایت، اعتیاد، تجاوز به زنان و کودکان، ارتشا، اختلاس، ترور، صدور ترور
    اگر می خواهید دنیا روی آسایش ببیند، تبهکاران اسلامی را نابود کنید.

  2. اینها رژیم نیستند جمعی ضد ایرانی و ایرانیت دشمن ایران و اسرائیل و منطقه و امریکا جهان هستند دشمن ازادی دشمن فرهنگ غنی دشمن خود باوری امریکا به دنبال حمله نظامی به ایران است نه تغییرساده و همه به چشم خواهید دید . امریکا با این کار دوباره خود را درجهان تایید خواهد کرد یعنی کوبیدن ایران اسلامی .

Comments are closed.