مقامات وزارت نفت ایران درباره فعالیت شرکت نفت توتال و شرکت نفت چین سخنان ضد و نقیض میگویند

محمد مصطفوی مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران

یک مقام ارشد وزارت نفت ایران در مورد وضعیت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و آینده  فعالیت شرکت فرانسوی توتال و شرکت ملی نفت چین در آن سخنان ضد و نقیض گفته است.

خبرگزاری ایرنا از قول محمد مصطفوی مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران گفته بود: شرکت ملی نفت چین جایگزین شرکت  نفت توتال شده است.

اما شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران ظاهرا  ساعاتی بعد از این خبر اظهارات دیگری از آقای مصطفوی منتشر کرد که می گوید: توضیح  تکمیلی این مدیر وزارت نفت است.

مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت در تکمیل گفتگوی خود با خبرنگار شانا درباره طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت که: لیست ایفای نقش اعضای کنسرسیوم توسعه دهنده در دراین طرح مطابق  مفاد قرارداد است و هنوز به طور رسمی تغییری درمفاد قرارداد داده نشده است.

این خبر کوتاه به نقل از محمد مصطفوی و با اشاره به سهم ۵۰.۱ درصدی توتال  ۳۰ درصدی نفت ملی چین گفته شده: در صورت تغییر مفاد قرارداد اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

این در حالی است که خبرگزاری دولتی ایران ایلنا به نقل از وی گزارش داده بود که شرکت ملی نفت چین اکنون با سهم  ۸۰.۱ درصدی در فاز ۱۱ پارس جنوبی به کار خود ادامه می‌دهد.

قرارداد توسعه میدان پارس جنوبی ۴.۸ میلیارد دلار است و قرار است طی دو مرحله انجام شود در تیرماه سال گذشته این قرارداد بین شرکت های توتال ۵۰.۱ درصد درصد و شرکت ملی چین ۳۰ درصد و شرکت پتروپارس ایران ۱۹.۱ درصد امضا شد  که در آن نخستین سرمایه‌گذاری گسترده غرب در ایران به شمار می‌رفت.

شرکت توتال فرانسه پس از اعلام خروج آمریکا از برجام گفته بود در صورت عدم دریافت معافیت از تحریم ها  این پروژه را ترک می کند.

پرزیدنت ترامپ روز  ۱۹ اردیبهشت ماه از قرارداد برجام خارج شد و بخش اول تحریم علیه ایران از ۱۵ مرداد ماه بازگشت و بخش دوم هم از به طور مشخص تحریم نفت ایران را هدف قرار داده ۹۰ روز دیگر  باز می‌گردد.

یک شرکت آلمانی که شرکت عرضه کننده قطعات مکانیکی است فعالیت های خود در ایران را متوقف کرد. مسئول امور مالی این شرکت گفت: تجارت ما در سال گذشته در ایران رشد کرده ولی ما این فعالیت‌ها را متوقف می‌کنیم.