سخنان لاریجانی در مورد آن که “با قطع فروش نفت، شرایط تغییر خواهد کرد”، چه مفهومی دارد؟

سخنان لاریجانی در مورد آن که “با قطع فروش نفت، شرایط تغییر خواهد کرد”، چه مفهومی دارد؟

علی لاریجانی در سخنانی هشدار داد که اگر نفت ایران فروخته نشود، “شرایط تغییر خواهد کرد”. اکنون تحلیلگران می کوشند دریابند که این سخنان چه مفهومی می تواند داشته باشد و رژیم ایران تا چند هفته دیگر، به چه اقدام جدیدی دست خواهد زد.

برخی تحلیلگران احتمال می دهند که منظور، ابراز آمادگی رژیم ایران برای آغاز مذاکرات با ایالات متحده باشد – امری که پرزیدنت ترامپ بارها ابراز اطمینان کرده که حکومت، بالاخره به آن تن در خواهد داد. ولی برخی دیگر احتمال می دهند که منظور لاریجانی، اعلام خروج ایران از برجام باشد.

لاریجانی در سخنانی گفت که معیار قضاوت و تصمیم گیری ایران، فروش نفت آن کشور است و اگر صادرات نفت کاملا متوقف شود، به گفته او “شرایط تغییر خواهد کرد”. ولی او توضیح نداد که از کدام تغییرات سخن می گوید و منظورش از این جمله چیست؟

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد که تنها چهار هفته دیگر به پایان مهلت اعلام شده از جانب حکومت ایران باقی مانده است. حدود پنج هفته پیش، حسن روحانی اعلام کرد که حکومت به مدت دو ماه خود را به محدودیت در مورد ذخیره اورانیوم غنی شده و آب سنگین پایبند نمی داند و اگر در این مدت اروپاییان نتوانستند تحریم های آمریکایی را دور بزنند، ایران به اقدامات بیشتری دست خواهد زد که به ماهیت آن اشاره ای نکرد.

اکنون علی لاریجانی می گوید که معیار حکومت، توانایی ادامه فروش نفت بوده است و اگر اروپائیان هنوز نتوانسته اند سازوکاری موثر برای خنثی کردن تحریم های آمریکایی پیدا کنند، “وضع تغییر خواهد کرد”.

در مورد مفهوم این سخنان، که به احتمال زیاد، علی لاریجانی عمدا آن را مبهم نگاه داشته، ارزیابی های مختلف عنوان شده است. شماری از تحلیلگران می گویند که منظور لاریجانی آن بوده که ممکن است علی خامنه ای دستور یک “نرمش قهرمانانه” دوباره را نیز صادر کند و حاضر شود با ایالات متحده وارد گفتگو کرد.

احتمال میرود که رژیم ایران در دیدار نخست وزیر ژاپن و مذاکرات با وزیر خارجه آلمان که در روزهای اخیر از تهران دیدن کردند، دیدگاه هایی مطرح ساخته و پیام هایی را در رابطه با ایالات متحده بیان کرده که بتواند زمینه ساز مذاکرات آینده باشد. سفر هایکُو ماس به واشنگتن، بلافاصله پس از دیدار از تهران می تواند دلیلی برای این ارزیابی باشد.

ولی این احتمال نمی تواند چندان قوی باشد. زیرا همین چند هفته پیش بود که خامنه ای گفتگو با ایالات متحده را “سم مضاعف” نامید و محمد جواد ظریف نیز روز گذشته (چهارشنبه) گفت که “حکومت ایران با تروریست ها گفتگو نمی کند” که منظور او احتمال مذاکره با آمریکا بود.

ارزیابی دیگر آن است که رژیم ممکن است به سیاست تهاجمی روی آورد و به خواهد تهدید پیشین روحانی را در مورد بستن تنگه هرمز عملی سازد. ولی چنین اقدامی، نه تنها کمکی به خروج نفت ایران از خلیج فارس نخواهد کرد، بلکه موجب بروز جنگ با ایالات متحده خواهد شد و امیرنشین ها نیز به طور دسته جمعی، رویاروی حکومت ایران قرار خواهند گرفت.

احتمال سوم اعلام خروج از برجام خواهد بود که در این مورد نیز رژیم خشم جهانیان را علیه خود برخواهد انگیخت و با اقدامات شدید بین المللی روبرو خواهد شد و بیش از پیش منزوی خواهد گردید. حتی دولت های روسیه و چین به حکومت ایران در هفته های اخیر هشدار داده اند که مبادا از برجام خارج شود. در چنین صورتی، هیچ کشور دنیا به یاری رژیم ایران نخواهد شتاخت.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که رژیم هر راهی را که برگزیند، با بن بست روبرو خواهد شد. زیرا مذاکره با آمریکا ممکن است به تغییر اساسی در برنامه های اتمی و موشکی رژیم بیانجامد و بستن تنگه هرمز و یا خروج از برجام نیز، رژیم را به شدت آسیب پذیر خواهد ساخت. در این میان، ذخیره ارز خارجی حکومت رو به پایان است و معلوم نیست که سران رژیم در برابر چنین وضعی، تا چه هنگام می توانند دوام بیاورند.

4 دیدگاه‌

  1. شاید منظور از تغییر این باشد که ترور های نقطه ای را تسریع دهند، نمونه اش انفجار امروز نفتکشها بود، امکان ندارد که کار دیگری جز جمهوری اسلامی باشد . باید با رژیم ولایی کار را هر چه زود تر یکسره کرد تا جهان آرامش پیدا کند .

  2. منظور برادر دزد و ولایت مدار لاریجانی ،هر چه باشد ، گزافه گویی بیش نیست. اینها خودشان هم می دانند که پایان رژیم شیطانی ولایت فقیه آغاز شده است.

  3. ای بابا ببین چی شده که هاله نوردارها به پت پت افتادند که اسرائیل اول و دوم و سوم مجری دستورات لاریجانی و روحانی در بستن تنگه هرمز بودند ???
    اسرائیل برو کمک اجرای دستورات رئیسی در بستن رستوران های موزیک دار و سرکوب زنان ایران مقابله کننده با پله اول صیغه و چندزنه شدن یعنی روسری و توسری
    شوی دروغهای ملا تمامی ندارد، ای ملا اگر دروغ می‌گویی فکر نکن آن اروپایی و روسی نمی فهمد آنها پول ایران را می خواهند ??
    ملای انگلیس و روسیه حتی خودش را سر کار گذاشته است

  4. بعد از نوشیدن زهر توسط خمینی و پذیرش قطعنامه جنگ ایران و عراق تا‌کنون آن هراس و دلهره و دستپاچگی که رژیم را وادار به عقب نشینی کند مشاهده نشده است. ولی در مقابل عقب نشینی های متعدد در آمریکا که ابر قدرت است دیده شده، مانند عملکردشان در سوریه بهنگام استفاده از سلاح شیمیایی، و موارد متعدد گفته های ترامپ در مورد ایران، همه اینها با در نظر گرفتن قاطعیت خامنه ای متاسفانه بنظر می‌رسد این آمریکاست که نهایتا عقب نشینی خواهد کرد و ظلم بی امان آخوند مانند شعله های آتش سر بفلک خواهد کشید،

Comments are closed.