سخنان محمود عباس در مورد آن که بسیاری از مهاجران به اسرائیل یهودی نیستند، موجب خشم شد

 

اعراب شهروند اسرائیل حاضر نیستند به تابعیت دولت مسقتل فلسطینی درآیند، ولی پرچم فلسطینی را در تظاهرات روز گذشته در شمال اسرائیل به اهتزاز در آوردند

اکثر سیاستمداران و کارشناسان امور امنیتی در اسرائیل، تهدیدهای محمود عباس را در باطل کردن تعهدات دو جانبه اسرائیلی – فلسطینی و به خطر انداختن منافع امنیتی اسرائیل جدی نمی گیرند و خاطر نشان می سازند که این همکاری ها، نه تنها در تامین امنیت اسرائیل، از طریق شناسایی و خنثی کردن اکثر توطئه های تروریستی سودمند است، بلکه خود حکومتی را که محمود عباس رهبری می کند، از گزند سازمان های ترور از قبیل حماس و جهاد اسلامی فلسطینی در امان می دارد.

کارشناسان امنیتی در اسرائیل بر این گمان هستند که در صورت قطع همکاری های امنیتی حکومت خودگردان با اسرائیل، گروه های تندرو مانند حماس و جهاد به سرعت تقویت خواهند شد و ممکن است جناح فتح را براندازند و خود، حکومت را به دست گیرند.

آن بخش از سخنان محمود عباس در همایش روز گذشته در جامعه عرب، که موجب خشم رهبران اسرائیل گردید، مطالبی بود که او علیه مهاجران تازه وارد یهودی از کشورهای خارجی و به ویژه از روسیه و اتیوپی بیان داشت و گفت که آن ها یهودی نیستند و معلوم نیست که اسرائیل چگونه از کشور یهودی سخن می گوید.

این سخنان، پاسخ محمود عباس به خواست دولت اسرائیل است که میگوید “فلسطینی ها باید ماهیت یهودی این کشور را بپذیرند”. او ادعا می کند که بسیاری از مهاجران به اسرائیل، یهودی نیستند . امری که از دیدگاه سران اسرائیل از واقعیت به دور است.

آگاهان می گویند که نتانیاهو از این رو اصرار دارد که اسرائیل به عنوان کشور یهودیان، از جانب فلسطینیان به رسمیت شناخته شود که آن ها از اصرار بر اسکان چند میلیون فلسطینی در این کشور صرف نظر کنند.

در این میان اعلام شد که شوریا امنیت قصد دارد محمود عباس را به نیویورک دعوت کند و طرح صلح پرزیدنت ترامپ را با حضور او به بحث و بررسی بگذارد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل و همچنین سفیر ایالات متحده در این بحث حضور خواهند داشت.

یک دیدگاه

Comments are closed.