سخنرانی پر شور شاهزاده رضا پهلوی:از افغانستان تا ایران و بازگویی ناگفته ها


شاهزاده رضا پهلوی روز چهارشنبه در سخنرانی در کنفرانس محافظه‌کاران ملی در واشنگتن، با اشاره به تاریخ کهن ایران، شعار «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» را تکرار کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در این سخنرانی با اشاره به ناآرامی‌های منطقه، ریشه افراط‌گرایی را در جمهوری اسلامی دانست و گفت: «ایرانیان مردمی سرفراز، قوی با تاریخ پرافتخار و کهن‌اند و حاضر نیستند کشورشان را به این اتحاد نامقدس [افراط‌گرایان]، از دست بدهند.»
شاهزاده رضا پهلوی روز چهارشنبه ۲۰ تیر در کنفرانس محافظه‌کاری ملی آمریکا سخنرانی کرد. او در این سخنرانی با تاکید بر ضرورت از بین رفتن جمهوری اسلامی گفت: «ریشه خیزش اسلام‌گرایی افراطی در جهان را می‌توان در پیروزی انقلاب اسلامی در ایران یافت که مورد حمایت یک اقلیت است اما با خشونت و سرکوب در قدرت مانده است.»

شاهزاده رضا پهلوی با ترسیم آینده ایران پس از جمهوری اسلامی، گفت: «وقتی حاکمیت بر ملت کهن ما به مردم ایران بازگردانده شود، آینده چه شکلی خواهد بود؟ ایران بار دیگر لنگر صلح و ثبات در خاورمیانه خواهد بود. ایران بار دیگر مرکز رونق در منطقه و پناهگاه امنی برای سرمایه‌گذاری خارجی و نه کمک‌های خارجی خواهد بود. ایران بار دیگر متحد ایالات متحده و شریک نزدیک اسرائیل و کشورهای عربی خواهد بود و شاهد رشد پیمان ابراهیم به پیمان کوروش خواهد بود.»

شاهزاده رضا پهلوی در بخشی از سخنرانی خود به نقش آمریکا در تشکیل جمهوری اسلامی افغانستان اشاره کرده و گفت: «در افغانستان پس از طالبان، ۷۰درصد از مجلس قبایل خواستار بازگشت به پادشاهی ظاهرشاه بودند چون آن‌ها او را حتی در همان سن پیری، به‌عنوان نماد اتحاد ملی می‌دیدند اما دولت آمریکا این خواسته و حق حاکمیت ملی را از آن‌ها دریغ کرد. با تحمیل یک ساختار غربی غیربومی بر جامعه‌ای که آداب و رسوم و روش اداره خود را داشت، نتیجه فساد، هرج و مرج و در نهایت سقوط دولت شد. این یک اشتباه بزرگ بود؛ نه برای آمریکا امنیت آورد و نه در دفاع از ارزش‌های شما موفق بود.»

ویدئوی کامل سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی: