سخنگوی ائتلاف عربی: سلاح‌هایی که به عربستان شلیک شد ایرانی هستند

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در جنگ یمن، می‌گوید بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد سلاح‌هایی که از آنها برای حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان استفاده شد، ایرانی هستند.

ترکی المالکی روز دوشنبه ۲۵ شهریور در نشستی خبری در ریاض گفت: «همه نشانه‌ها و شواهد عملیاتی در ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که سلاح‌هایی که در حملات بقیق و خریص استفاده شد ایرانی بود».

سخنگوی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان همچنین با اشاره به اینکه «تحقیقات ادامه دارد و نتایج آن اعلام خواهد شد» گفت: «بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این حملات از خاک یمن صورت نگرفته است».

ترکی المالکی همچنین گفت این «حملات تروریستی» نه تنها امنیت عربستان که امنیت انرژی جهان را به خطر انداخته است.

شماری از مقام‌های آمریکایی، از جمله مایک پومپئو، انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته‌اند و از دست داشتن ایران در این حملات سخن گفته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز دوشنبه با اشاره به اینکه ایران هرگونه دست داشتن در حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان را تکذیب کرده است در پیامی توئیتری نوشت: آنها در ماجرای ساقط کردن پهپاد آمریکایی هم به «یک دروغ بزرگ» متوسل شدند.

به نوشته آقای ترامپ، «حالا هم می‌گویند هیچ ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نخواهند داشت. خواهیم دید؟»

دونالد ترامپ پیش‌تر نیز گفته بود بنابر دلایلی فکر می‌کنیم که «مقصر را می‌شناسیم، بسته به تایید، آماده اقدام نظامی هستیم».

تأسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، در مرکز عربستان سعودی، بامداد شنبه هدف حمله قرار گرفت و حوثی‌های یمن بلافاصله مسئولیت آن را برعهده گرفته‌ و گفتند این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفت.

اما شماری از مقام‌های آمریکایی مسئول این اقدام را ایران معرفی کردند و مایک پومپئو، وزیر خارجه، با اشاره به خواسته جهانی برای کاسته شدن از تنش‌ها نوشت: «ایران اکنون حمله بی‌سابقه‌ای به منبع تأمین انرژی جهان انجام داده است».

اما مقام‌های جمهوری اسلامی دست‌ داشتن در این حملات را رد کرده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات مایک پومپئو را برنامه‌ریزی «برای اقداماتی در آینده» توصیف کرد و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در توئیترش نوشت:‌ «مایک پومپئو که در فشار حداکثری شکست خورده به دروغ حداکثری روی آورده است».

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی، در نشست خبری روز دوشنبه‌اش همچنین از شبه‌نظامیان حوثی به عنوان «آلت دست سپاه پاسداران» نام برد و جمهوری اسلامی را یک «حکومت تروریستی» خواند.

 

3 دیدگاه‌

  1. اینکه مقصر ایران است شکی نداشته باشید ولی آمریکاهم عکس العملی نشان بدهد با شلیک چند تا موشک مسئله را تمام میکند این مسئله حل کامل نخواهد شد و شر همچنان ادامه دارد

Comments are closed.