سخنگوی ارتش اسرائیل: هنگام انجام عملیات عادی در ناحیه مرزی با لبنان دو انفجار رخ داده است

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام داشت که پیش از ظهر امروز (شنبه) هنگام انجام ماموریت عادی از جانب سربازان اسرائیلی در ناحیه ای در خط مرزی با لبنان دو انفجار روی داده که ناشی از ماهیت انجام ماموریت بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

رسانه های لبنانی، وابسته به حزب الله لبنانی ساعتی پیش از آن ادعا کرده بودند که در ناحیه مرجعیون در داخل خاک لبنان و در فاصله کمی از مرز اسرائیل دو انفجار رخ داده و در جریان آن شماری از سربازان اسرائیل زخمی شده اند.

تلویزیون المیادین، وابسته به حزب الله لبنان ادعا کرد که آمبولانس های اسرائیلی وارد خاک لبنان شده و به تخلیه زخمی ها پرداخته اند.

سخنگوی اسرائیلی به این ادعاها اشاره ای نکرد و گزارش داد که در جریان این عملیات کسی زخمی نشده و حادثه جنبه عادی داشته است. ولی درباره آن توضیح بیشتری نداد.

اسرائیل در داخل خاک لبنان، و در فاصله کمی از مرز خود، معمولا به یک رشته عملیات دفاعی می پردازد که از جمله شامل نصب دستگاه های شنود برای رصد کردن فعالیت های روی زمینی و زیرزمینی حزب الله در خطر مرزی با اسرائیل است.

حزب الله تا کنون شماری از دستگاه های شنود اسرائیلی را شناسایی و مصادره کرده است. ولی در اکثر موارد، اسرائیل این دستگاه های شنود را به مواد منفجره مجهز می سازد تا اگر کسی آن را شناسایی کرده و از محل نصب آن بیرون آورد، به طور خودکار منفجر خواهد شد.

حدود یک سال پیش، یکی از فرماندهان میان پایه حزب الله در خاک لبنان، در جریان عملیاتی که به اسرائیل نسبت داده شد به هلاکت رسید و حزب الله اعلام کرد که انتقام خون او را از سربازان اسرائیلی خواهد گرفت. ولی با گذشت ماه های متمادی، تلاش حزب الله همچنان ناکام مانده است.

علاوه بر این، حزب الله بارها کوشیده است با حفر تونل های زیرزمینی به خاک اسرائیل رخنه کند – که همه این تونل ها نیز شناسایی و منهدم شده است. ولی همیشه این احتمال وجود دارد که حزب الله می کوشد به این تلاش ادامه دهد و از این رو تجهیزات الکترونی بسیار پیشرفته است در خط مرزی نصب شده که این گونه تلاش های حزب الله را نیز به موقع شناسایی کند.