سخنگوی خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی: «غرامت از جیب ملت ایران است، ما عدالت و مجازات می طلبیم»

سخنگوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی می گویند غرامت  شلیک به کودکان و جنایات سپاه را حکومت ایران قصد دارد از جیب مردم و  از طریق صندوق توسعه ملی بپردازد و این در حالی که خانواده دنبال پول نیستند، بلکه خواهان افشای همه واقعیات مربوط به این جنایات بوده و انتظار دارند که متصدیان آن معرفی، محاکمه و مجازات گردند. آنها همچنین هشدار می دهند که اگر رژیم به نادیده گرفتن این خواسته ها ادامه دهد، آن ها به دیوان بین المللی عدالت در لاهه روی آورده و تقاضای دادخواهی خواهند کرد

پس از آنکه روزنامه شرق  فاش ساخت که دولت روحانی جهت پرداخت غرامت بابت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، از محل  صندوق توسعه برداشت خواهد کرد، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، گفت: «دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه گره خورده‌اند و مخارج شلیک به بچه‌ها و جنایات سپاه پاسداران را هم از جیب مردم برمی‌دارند».

روزنامه شرق ، وابسته به اصلاح طلبان در شماره امروز(سه‌شنبه) خبر داد که دولت حسن روحانی ردیف‌ جدیدی در لایحه بودجه سال آینده برای «پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته است.و بازگشتی برای آن در کار نیست».

حامداسماعیلیون که دختر و همسرش از سرنشینان هواپیمای اوکراینی بودند و همراه با ۱۷۴ سرنشین دیگر در دی ماه سال گذشته کشته شدند، خطاب به مقام‌های حکومت ایران  در صفحه فیسبوک خود نوشت: «اراذل! زهی خیال باطل! اول از همه باید جزییات این جنایت روشن بشود».

او تاکید کرد که بعد از روشن شدن جزییات این جنایت «قدم بعدی هم محاکمه‌ جنایتکاران است، ما به سهم خود در برابر این رسوایی ایستاده‌ایم با این‌که همه‌چیز را از کف داده‌ایم. در برابر جانیان و البته طرفداران‌شان در کانادا».

او گفت که «جنایت خط وسط ندارد. یا این سوی خط یا آن سو. جنایت، اصلاح‌طلب و اصولگرا و صلح و جنگ نمی‌شناسد و ببینید که دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه پاسداران گره خورده‌اند. ببینید که چطور مخارج شلیک به بچه‌ها را هم از جیب مردم برمی‌دارند».

هواپیمای اوکراینی دی ماه سال گذشته،  هدف شلیک  چند فروند موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن از جمله پانزده کودک، دو تا ۱۲ ساله و یک نوزاد، کشته شدند.

روزنامه شرق از قول همت قلی‌زاده، کارشناس بودجه نوشت: « قاعدتا پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی باید از طریق بیمه‌‎ها انجام شود اما چون بیمه‌ها توان پرداخت ندارند، احتمالا تصمیم گرفته شده است که از این محل پرداخت شود.»

تازه‌ترین شکایت که اواخر مهر ماه در آمریکا از سوی دفتر حقوقی هریسچی به وکالت شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که تابعیت آمریکایی دارند، در شهر واشنگتن آمریکا  ثبت شد. این شکایت از حکومت ایران به رهبری علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران به فرماندهی حسین سلامی، ثبت شده است.

پیشتر نیز یک تیم حقوقی کانادایی، به وکالت از گروهی از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، شکایتی را علیه علی خامنه‌ای و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در کانادا ثبت کرده‌اند.

کانادا چهار ماه پیش نیز به طور رسمی به رژیم ایران اعلام کرد که دو شکایت دسته‌جمعی در ارتباط با هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی،  علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه پاسداران، با عنوان عمل تروریستی در دادگاه‌هایش ثبت کرده‌اند که هم اکنون  به جریان افتاده است.

اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، در واکنش به این اقدام گفته بود:  «دادگاه کانادایی در مورد اتفاقی که خارج از حوزه قضایی آن رخ داده، هیچ صلاحیتی ندارد».