سخنگوی دولت روحانی:« اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباهات گذشته، جدی باشد از آن استقبال می‌کنیم»

پرزیدنت ترامپ گفت: اگر در انتخابات برنده شوم در مدت یک ماه با ایران به توافق می‌رسیم. ولی  علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی می گوید:  « اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباهات گذشته، جدی باشد از آن استقبال می‌کنیم».

این در حالی که علی خامنه ای در حکومت اسلامی ایران تصمیم گیرنده نهایی است و. رهبر اسلامی ایران بارها گفته بود که مذاکره با ایالات متحده سم است .

پرزیدنت  ترامپ، گفته است : درصورتی‌که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، حکومت  اسلامی در عرض مدت یک‌ماه با دولت ایالات متحده به توافق خواهد رسید.

ترامپ در ادامه افزود:  « اگرچه بزرگترین رویای حکومت اسلامی ایران  در جهان،  این است که جو بایدن برنده شود، زیرا در این‌صورت آنها این کشور را تصاحب خواهند کرد. چین و کره شمالی نیز این کشور را تصاحب خواهند کرد».

پرزیدنت ترامپ در حالی این سخنان را بیان می کند  آمریکا در تلاش است از طریق شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی را که به موجب توافق هسته‌ای ایران در مهرماه به پایان می‌رسد تمدید کند.

ربیعی در واکنش به سخنان پرزیدنت ترامپ گفته است: او   چهار سال برای آغاز یک دیپلماسی موفق با ایران فرصت داشت ولی این کار را نکرد.

سخنگوی دولت روحانی این اظهارات را انتخاباتی دانسته و گفته است ما «هیچ مزیتی در برتری یکی از دو حزب آمریکا بر دیگری» نمی‌بینیم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در سیاست داخلی ایران هم بحث‌هایی درباره احتمال استقبال برخی از ایرانیان از پیروزی جو بایدن مطرح شده است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس روز ۲۰ مرداد با اشاره به بحث‌های انتخابات آمریکا در ایران، گفت: «ستاد انتخاباتی زدن برای جو بایدن در تهران ایده درستی نیست».