سخنگوی دولت روحانی: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت روحانی ، در نشست خبری به رسانه‌ها ، با اشاره به  اجرای محدودیت‌ برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کشور از هفته آینده گفت:  تهران همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در زمینه بازگشت به تعهداتش مانده و فرصت برای مذاکره محدود است.

او افزود: «آمریکا تا ابد این فرصت را نخواهد داشت، این پنجره برای آمریکا و کشورهای اروپایی طرف مذاکره محدود است».

ربیعی در ادامه گفت:  «ما همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در بازگشت به تعهدات این کشور هستیم. فعلا هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد و هرگونه اقدام عملی در این‌باره منوط به بازگشت آمریکا به برجام و تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است».

او در ادامه با اشاره به  اجرای مصوبه اخیر مجلس گفت:  قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در «هفته اول اسفند» آغاز می‌شود و بازرسی‌های مربوط به توافق‌های پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند.

این در حالی است که اروپا از تهران خواسته فورا به تعهدات برجام بازگردد و برنامه افزایش غنی‌سازی را متوقف کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت نیز در این باره گفته است ما  شاهد هیچ اتفاق جدیدی درباره برجام نبودیم ،موضع ما همان است که قبلا گفتیم و باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای موثر برجام از سوی آمریکا و طرف‌های دیگر حاضر در برجام باشیم.

او افزود:  تا موقعی که این اتفاق نیفتد و پایبندی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ را نبینیم هیچ اتفاقی از سوی ایران رقم نخواهد خورد.

خطیب زاده در ادامه گفته است : اگر طرف مقابل به تعهداتش برگردد و تحریم‌ها را تماما بردارد و شرایط به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردد همه اقدامات ایران برگشت پذیر هستند و ایران متناظر با آن اقدام خواهد کرد؛ ما منتظر اقدام خواهیم بود، صحبت زیاد شنیدیم الان وقت عمل است اگر دولت جدید آمریکا مایل است نشان دهد از مسیر دولت قبلی فاصله می‌گیرد و به اجرای تعهداتش برگردد.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که ترامپ چهار سال به ایران فرصت داد و آنها را به مذاکره دعوت کرد .اما علی خامنه ای که تصمیم گیرنده اصلی است مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد .

محمد جواد ظریف نیز روز گذشته گفته بود که فرصت ها مانند ابر می گذرند .فرصت مذاکره را از دست ندهیم .

ربیعی در ادامه با اشاره  به روابط ایران با عربستان سعودی گفت:‌ «برای رفع اختلاف با عربستان سعودی آمادگی داریم، اما لفاظی‌ها را نمی‌توانیم جدی بگیریم».

یادآور می شود که مقامات ارشد عربستان پیشتر گفته بودند که تصمیم گیرنده اصلی خامنه ای و سپاه پاسداران است و قدرت در دستان انان است نه دولت .