سخنگوی دولت: صادرات ایران از نظر وزن بالا رفت. اتحادیه اروپا: خرید کالا از ایران، به یک چهارم رسید

علی ربیعی سخنگوی دولت  روحانی به خبرگزاری ایرنا گفت:‌ تراز بزرگانی کشور نیز مثبت است. این نشان می‌دهد که ما در دوران مقاومت واردات کمتر و صادرات بیشتری داشته‌ایم

سخنگوی دولت روحانی اعلام داشت که صادرات ایران، از نظر وزن نسبت به دوره قبل  ۲۹ درصد بیشتر شده است، ولی او نگفت که آیا افزایش وزن، با افزایش درآمد همراه بوده و یا رژیم ایران کالاهای سنگین با ارزش پایین صادر کرده است.

در مقابل، کمیسیون اروپا خبرداد که  تجارت دوجانبه ۲۸ عضو این اتحادیه با ایران طی شش ماه سال جاری ، نسبت به مدت مشابه سال گذشته  به یک‌چهارم کاهش یافته است. این امر نشان می دهد که بخش اعظم صادرات حکومت ایران مواد خامی بوده که گرچه سنگین وزن است، ولی ارزش چندانی ندارد. در واقع، بخش اعظم صادرات حکومت ایران را مواد خام و معدنی تشکیل می دهد.

علی ربیعی سخنگوی دولت  روحانی به خبرگزاری ایرنا گفت:‌ تراز بزرگانی کشور نیز مثبت است. این نشان می‌دهد که ما در دوران مقاومت واردات کمتر و صادرات بیشتری داشته‌ایم.

ربیعی در حالی این امر را یک دستاورد می خواند که رژیم ایران به علت نبود پول کافی، ناچار شده خرید کالا و مایحتاج از کشورهای دیگر را به میزان زیادی کاهش دهد.

در این گزارش امده است که صادرات اتحادیه اروپا به ایران در این دوره زمانی با افتی ۵۳ درصدی به ۲.۱۴ میلیارد یورو رسیده و واردات آن از جمهوری اسلامی با ۹۳ درصد کاهش (افتی ۱۴.۶ برابری) به ۴۱۸ میلیون یورو سقوط کرده است.