سخنگوی دولت هشدار داد که ورود زنان به ورزشگاه مشروط است و ادعا کرد که فشار خارجی نبود

سخنگوی دفتر رئیس جمهوری ایران ادعا می کند که اعطای اجازه ورود محدود به بانوان در ورزشگاه آزادی، زیر فشار خارجی نبوده است. ولی ادامه آن را مشروط بر آن دانست که زنان از تظاهرات هیجانی، هنگام اجرای مسابقات خودداری کنند – وگرنه درهای استادیوم دوباره به روی آنان بسته خواهد شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در توضیح ادعای خود گفت : برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به هیچ وجه تحت تاثیر فشار خارجی نبودیم.فدراسیون جهانی فوتبال گفته بود : اگر حکومت ایران زنان را به ورزشگاه راه ندهد اجازه بازی به تیم ملی ایران را نخواهد داد .

علی ربیعی، سخنگوی دولت، در ارتباط با دستورموکد  فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال ایران – کامبوج ادعا کرد : حکومت ایران برای اجازه دادن به زنان برای شرکت در ورزشگا‌ه‌ها به هیچ وجه تحت تاثیر فشارهای خارجی نبوده است.

علی ربیعی افزود: عده‌ای وجود دارند که دوست دارند این موضوع را به خارجی‌ها ارتباط دهند.

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا پیشتر اعلام کرده بود که چنانچه حکومت ایران به زنان اجازه ورود به ورزشگاه را ندهد .مسابقه ایران با کامبوج برگزار نخواهد شد.

علی ربیعی گفت : مهمترین مسئله در این اجاز ورود زنان به ورزشگاه  “فرهنگ استادیوم رفتن” و “رفتارهای هیجانی” بود که با چند بار حضور زنان در سالن‌های والیبال و بسکتبال، این زمینه فرهنگی نیز فراهم شده است.

سخنگوی دولت تذکر داد :اگر رفتارها “معقول” باشد، باز هم زنان ایرانی اجازه خواهند یافت برای تشویق تیم محبوبشان به تماشای مسابقات بروند و مشکلی هم پیش نخواهد آمد.

جیانی اینفانتینو، رییس فدراسیون جهانی فوتبال ساعاتی پس از پایان بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج، با انتشار بیانیه ای نوشته است  : برای نخستین بار پس از حدود ۴۰ سال، هزاران زن اجازه پیدا کردند که یک مسابقه فوتبال را در یک ورزشگاه در ایران همراه با مردها تماشا کنند. از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی رضایت دارم، اما این را تازه یک آغاز نه پایان داستان ورود زنان به ورزشگاه‌ها می‌دانم. او از زنان ایرانی برای مبارزه‌ای که در راه گشوده شدن درهای ورزشگاه انجام دادند قدردانی کرده است.

وی افزود: هدف ما این است که به همه هواداران، صرف نظر از جنسیت، فرصتی برای رفتن به ورزشگاه‌ها و لذت بردن از یک بازی فوتبال داده شود. از زمانی که به فیفا رسیدم، برای رسیدن به این هدف جنگیدیم.

رییس فدراسیون جهانی گفت:  امروز می‌خواهم یک تشکر بسیار بزرگ بکنم و نهایت احترام خود را برای تمام دختران و زنان ایرانی برسانم. آن‌ها که با شجاعت ایستادند و در راه حق خود ایستاده‌اند.فیفا کاملاً از آنها پشتیبانی می کند و در کنار آنها خواهد ایستاد.

یک دیدگاه

Comments are closed.