سخنگوی روحانی می گوید که او قصد بستن اینترنت را ندارد، ولی یک سپاهی می گوید: مجلس باید آن را بر او تحمیل کند

در حالی که علی ربیعی می گوید دولت ایران برنامه‌ای برای قطع اینترنت جهانی و برقراری آن چه که “اینترنت ملی” می نامند، ندارد، رئیس پدافند غیرعامل حکومت گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور ،مجلس دولت را مکلف به تکمیل شبکه ملی اطلاعات کند.الان بهترین فرصت است.

مباحثات در حکومت ایران به هدف محروم ساختن مردم ایران از دسترسی به اینترنت بین المللی و برقراری یک سیستم اینترنتی محدود و سانسور شده در داخل ایران، اکنون بیش از دو سال است که ادامه دارد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی گفت: به هیچ وجه دولت نه الان و نه در آینده، برنامه‌ای برای قطع کردن دسترسی مردم به اینترنت ندارد.

این سخنان در حالی است که حسن روحانی پیشتر گفته بود  «امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را چنان تقویت کنیم که نیازی به خارج نباشد و رهبری هم اخیرا در این باره دستوری داده است.»

ولی اگاهان امور می گویند حکومت ایران تلاش دارد آن چه را که اینترنت  ملی است ایجاد و دسترسی مردم را با خارج محدود و ایران را عملا در ارتباط با شاهراه بین لمللی محروم می کند .

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، گفته بود که به دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بزودی شبکه ملی راه اندازی می شود رئیس جمهوری ایران بدون توضیح جزئیات بیشتر گفت که این دستور در شورای عالی فضای مجازی پیگیری خواهد شد.

گفته شده است که حکومت این را اینترنت ملی می خواند اما  در واقع اینترنت سانسور شده و فرمایشی حکومت است .

علی ربیعی گفت : «در کشور ما یک شبکه بیشتر نداریم و آن شبکه ملی است که روی این شبکه ملی، اینترنت هم وجود دارد. اینترنت از طریق این شبکه به مردم ارائه می‌شود.»

مقام‌های دولتی،  پیشتر گفته بودند که قطع اینترنت موجب خسارات سنگین اقتصادی به این کشور شده است . علی ربیعی در این باره گفت : اقتصاد دیجیتال مبتنی بر اینترنت است. نگاه راهبردی ایران تکیه بر جوانان کشور و تسخیر بازار منطقه است. دولت با جدیت پیگیر این راهبرد است.»

ربیعی افزود :  البته حکومت ایران شبکه ملی مستقل از دنیا را پیشتر در نظر گرفته تا در مواقع حساس از جمله تحریم از سوی آمریکا  و مواقع بحران بتواند مستقل عمل کند و بخشی از خدمات دولتی انجام شود.

ربیعی درباره این مواقع “بحران” توضیح بیشتری نداد، اما در جریان اعتراضات سراسری اخیر ایران، در اقدامی کم‌سابقه اینترنت در این کشور به طور کامل قطع شد و این قطعی در برخی مناطق کشور تا ۱۹ روز نیز تداوم داشت.

پاسدار جلالی تاکید بر اینکه “مجلس باید دولت را مکلف کند که تا پایان سال ۹۹ شبکه ملی اطلاعات را به طور کامل و در تمامی لایه‌ها تکمیل کند”، افزود: «یکی از مهمترین بخش‌های شبکه ملی اطلاعات که اکنون در آن نقص وجود دارد “موتور جستجوی ایرانی” است که در داستان قطع اینترنت اخیر نیز جای خالی آن به جد احساس شد.»

این مقام ارشد نظام گفت :  “ایمیل ایرانی” ، “دومین بخش ضروری در خدمات مرتبط با شبکه ملی اطلاعات” است و از مجلس خواست که  “موضوع “CDN و DNS بومی” (سامانه نام دامنه و شبکه تحویل محتوا) نیز توسط مجلس شورای اسلامی “تعیین تکلیف شود”.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران همچنین تصریح کرد که سازمان تحت امرش که زیرمجموعه‌ای از ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است “آمادگی دارد به عنوان بازوی نظارتی مجلس در این زمینه وارد عمل شده و اقدام به گزارش‌¬دهی تخصصی کند.”

سرکوب اعتراضات اخیردر ایران در سایه قطع بی‌سابقه اینترنت ، باعث شده تا “پروژه اینترنت ملی” هر چه بیشتر هدف حملات و انتقادهای منتقدان حکومت قرار گیرد و نگرانی کاربران از دائمی شدن محدودیت‌ها در فضای مجازی را بیش از پیش افزایش دهد.

یک دیدگاه

Comments are closed.