سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران:فعلا از غنی‌سازی ۴.۵ درصدی فراتر نمی رویم

بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: «در حال حاضر میزان انباشت اورانیوم غنی‌سازی شده بیش از ۳۰۰ کیلوگرم است و سرعت انباشت افزوده می‌شود در واقع غنی‌سازی همانند لوکوموتیوی می‌ماند که هر چه به جلو می‌رود بر سرعتش افزوده می‌شود و درحال حاضر سطح غنی‌سازی ایران ۴.۵ درصد است.»

کمالوندی خاطرنشان کرد: «قرار ما این نیست که از غنی‌سازی ۴/۵ درصد عبور کنیم، فعلا در این سطح می‌مانیم. غنی سازی همانند قطاری سریع السیر است که ایستگاه بعد از ۴/۵ درصد، ۲۰ درصد است.»

وی افزود:  در حال حاضر کشور نیازی به غنی سازی در سطح ۲۰ درصد ندارد و در حال حاضر نیاز فعلی کشور ۴/۵ درصد اورانیوم غنی‌سازی شده است اما اگر رآکتور تهران به سوخت نیاز داشته باشد و در صورتی که این سوخت به ایران تحویل داده نشود ما می توانیم آن را تولید کنیم.

کمالوندی گفت:  میزان غنی‌سازی اورانیوم در ایران تابع مولفه‌های منطق فنی و نیاز کشور و منطق سیاسی است و ممکن است براساس منطق سیاسی میزان و درصد غنی‌سازی‌ تغییر کند همان‌گونه که براساس این منطق غنی‌سازی‌ها محدود شد.

حسن روحانی پیشتر اعلام کرده بود که رژیم ایران به عنوان گام دیگری در راستای نقض تعهدات خود در چهارچوب برجام، و به عنوان مقابله به مثل نسبت به خروج ایالات متحده از آن و عدم همکاری لازم کشورهای غربی با ایران، محدودیت سطح غنی سازی را نقض می کند. برخی سران رژیم پیشتر گفته بودند که ممکن است به غنی سازی بیست درصدی روی آورند. ولی آن ها بیم دارد که با این کار خط قرمز ایالات متحده و اسرائیل را نقض کنند و موجب درگیری جنگی شوند.

حسن روحانی گفته بود که رژیم ایران، غنی سازی را در هر سطحی که لازم ببیند و به آن نیاز داشته باشد غنی خواهد کرد. ولی کارشناسان می گویند که ایران به غنی سازی در هیچ سطحی نیاز ندارد و بالا بردن آن به سطح چهار و نیم درصد نیز نوعی به چالش طلبی کشورهای جهان شمرده می شود.

یک دیدگاه

  1. کمالوندی، میلیاردها دلار را به نام اسلام تا به حال از خزانه کشور به تاراج برده اید و ایران را به فساد و نا بودی کشانده اید. حالا هم از خزانه کشوری دارید میدزدید تا کشورهای جهان را با غنی‌ سازی‌های اتمی تحدید کنید که ملاها را پایدار نگاه دارید.
    ننگ بر شما دشمنان ایران!!!

Comments are closed.