سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد : ایران قادر به غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است

بهروز کمالوندی در مصاحبه با “«خبرگزاری صدا و سیما” اعلام کرد  که «متن قانون مجلس حکومت  این است که اگر در حوزه‌هایی به غنی‌سازی بالای ۲۰ درصد هم نیاز باشد، سازمان انرژی اتمی می‌تواند این کار را انجام دهد.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: «در حال بررسی نیاز حوزه‌های دیگر در این زمینه هستیم.»

کمالوندی گفت: «این ظرفیت امروز در کشور وجود دارد یعنی اگر همین امروز تصمیم بگیریم که بالای ۲۰ درصد غنی سازی کنیم، به راحتی قابل انجام است.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: «پیشرفت‌های ما به حدی است که به راحتی می‌توانیم در درصد‌های مختلف تا ۹۰ درصد، اورانیوم را غنی سازی کنیم.»

پیشتر نیز کمالوندی تأکید کرد که تهران از عصر دوشنبه، تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را آغاز کرد.

کمالوندی در اظهاراتی به تلویزیون دولتی گفت: «حدود ساعت هفت عصر دوشنبه (ساعت ۱۵:۳۰ به وقت گرینویچ)، به سطح غنای ۲۰٪ رسیدیم.»

این در حالی است که خبرگزاری فارس به نقل از عباس عراقچی معاون وزیر خارجه نوشته است  که ایران تصمیم خود را برای زندگی “اقتصادی” بدون برجام گرفته ‌است و دیگر در مورد توافق هسته‌ای یا هر موضوع دیگر مربوط به موشک‌ها مذاکره نمی‌کند.

او افزود: «ایران هیچ شرطی برای بازگشت آمریکا به برجام را نمی‌پذیرد و بند جدیدی به آن اضافه نمی‌کند مگر اینکه توافق هسته‌ای به توافق موفقی تبدیل شود و در غیر این صورت مذاکره پیرامون سایر مسائل نیز قابل انتظار نیست. نیروهای مسلح ما کاملاً آماده هستند و همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه توسط آنها کنترل می‌شود».

این مقام ارشد دولتی گفته که ایرانیان طی چهار سال گذشته درد و رنج زیادی را به دلیل تحریم‌ها متحمل شده‌اند و ما مطمئنا حتی یک دقیقه نیز برای رفع تحریم‌ها از دست نخواهیم داد.

 

دولت فعلی آمریکا که از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های گسترده‌ای علیه خارجه جمهوری اعمال کرده می‌گوید ایران با کاهش تعهدات اتمی خود به دنبال «باج‌گیری» است.

مقام‌های خارجه جمهوری از پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ابراز خرسندی می‌کنند.