سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران : ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد را به ۵۵ کیلوگرم رساندیم 

یک روز پس از برگزاری نشست وین بر سر احیای توافقنامه برجام ، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران اعلام کرد: ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد ایران به ۵۵ کیلوگرم رسیده است.

حکومت ایران سال گذشته، میزان غنی‌سازی را ، بر اساس قانون “اقدام راهبردی رفع تحریم‌ها” که توسط مجلس تصویب شد،  ۱۲۰ کیلوگرم اعلام کرد.

وی افزود تا امروز ۵۵ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید شده و ایران تقریبا نصف راه را رفته‌ است و با روند کنونی می‌تواند زودتر از هشت ماه به هدف مد نظر برسد.

کمالوندی همچنین تاکیدکرد: نرخ تولید اورانیوم ایران۲۰ درصد  بالاتر از قبل از برجام است.

وی در ارتباط با تولید سانتریفیوژهای جدید گفت: به دلیل استفاده از نسل جدید سانتریفیوژها مثل IR6 که هشت برابر سانتریفیوژهای نسل اول ظرفیت دارند، نرخ تولید اورانیوم ایران افزایش یافته است.

کمالوندی  تاکید کرد اکنون حکومت  ایران به سرعت هر آنچه را که مورد نظر بوده برای احیای آنچه که به خاطر برجام کنار گذاشته، دارد به دست می‌آورد و به سرعت در موقعیتی قرار می‌گیرد که بهتر از قبل برجام است.

نشست وین بین ایران و پنج قدرت جهانی امضا‌کننده توافقنامه برجام دو روز پیش  با هدف یافتن راه‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ انجام گرفت.

خبرگزاری رویترزدر این باره نوشته است :  کشورهای منطقه، به‌ویژه اسرائیل و عربستان نگران تجهیز ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای هستند.

روزیترز در ادامه افزود: افزایش غنی‌سازی اورانیوم ایران می‌تواند کاربرد دوگانه صلح‌آمیز و نظامی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده که اهداف برنامه‌های اتمی این کشور صلح‌آمیز است و صرفا جنبه تحقیقاتی دارد.

پیشتر نیز دولت جو بایدن از آمادگی خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد. اما لغو تحریم‌ها را به پایبندی ایران به تعهدات برجامی آن کشور مشروط کرد. رژیم ایران نیز اعلام کرد تنها زمانی از نقض تعهدات خود دست می‌کشد که آمریکا تحریم‌ها را پیش از آن لغو کرده باشد.

قرار است گفت‌وگوهای ۴+۱ (آمریکا، روسیه، چین بریتانیا و آلمان) با ایران فردا (آدینه)  در وین برگزار شود.