سخنگوی سازمان انرژی اتمی هشدار داد:اگر اروپا، بدنبال نقض برجام توسط ایران، پرونده را به شورای امنیت بفرستد، ایران از برجام بیرون می آید

هشدار: اگر اروپا، بدنبال نقض برجام توسط ایران، پرونده را به شورای امنیت بفرستد، ایران از برجام بیرون می آید

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هشدار داده گفت: اگر پرونده اتمی ایران  توسط کشورهای اروپایی به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شود، جمهوری اسلامی ایران به طور نهایی از برجام خارج خواهد شد.

رهبران رژیم در هفته های اخیر اعلام داشته اند که اگر انتظارات آن ها از کشورهای غرب اروپا برآورده نشود، و آن ها نتوانند تحریم های اقتصادی آمریکایی را جبران کنند، ایران گام به گام از برجام بیرون خواهد رفت.

کمالوندی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی پرس.تی. وی. متعلق به حکومت اسلامی ایران گفت: اگر اروپا برای حفظ برجام اقدامی انجام ندهد، ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم را به بالاتر از ۳.۶ درصد می‌رساند و درباره راکتور آب سنگین اراک نیز به زودی تصمیم خواهد گرفت.

کارشناسان می گویند که افزایش درصد غنی سازی اورانیوم، زنگ های خطر را در کشورهای جهان، و به ویژه اسرائیل به صدا در خواهد آورد و نشان آن خواهد بود که رژیم ایران به سوی ساخت بمب هسته ای گام بر می دارد.

کمالوندی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «حکومت  اسلامی پس از پایان مهلت ۶۰ روزه تصمیم خواهیم گرفت که آیا به پایبندی داوطلبانه خود به برخی از تعهدات” ادامه دهد یا نه؟.

گرچه سخنگوی ایرانی، این تعهدات را “داوطلبانه” نامید، ولی در واقع آن ها بخشی از تعهدات جامع رژیم ایران محسوب می شود و نقض آن ها، زیرپا گذاشتن برجام محسوب می گردد.

یادآور می شود : ایران در برجام پذیرفته است که پروتکل الحاقی در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای معروف به ان‌پی‌تی را به صورت داوطلبانه اجرا کند. ولی بقیه تعهدات رژیم ایران جنبه الزامی دارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، نیز پیشتر در جلسه‌ای محرمانه با مدیران برخی رسانه‌ها اعلام کرده بود که  در صورت بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت و صدور قطعنامه شورای امنیت علیه ایران، حکومت اسلامی از ان.پی.تی «”خارج خواهد شد “.بر اساس این پروتکل، بازرسان آژانس انرژی اتمی مجاز خواهند بود هر زمان که لازم می‌دانند از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی سرزده داشته باشند.

کمالوندی در پایان  گفت: «اگر اتحادیه اروپا، در این باره تصمیم بگیرد و این مساله را به شورای امنیت ببرد، در واقع این معاهده از بین خواهد رفت و فکر نمی‌کنم که دیگر این معاهده پا برجا بماند”. او گفت: در چنین صورتی، جمهوری اسلامی از برجام خارج خواهد شد.

کمالوندی همچنین گفت : «اگر اروپا برای حفظ برجام اقدامی انجام ندهد، ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم را به بالاتر از ۳.۶ درصد می‌رساند و درباره راکتور آب سنگین اراک نیز به زودی تصمیم خواهد گرفت» .

کمالوندی خاطر نشان کرد : “حکومت  اسلامی پس از پایان مهلت ۶۰ روزه تصمیم خواهیم گرفت که آیا به پایبندی داوطلبانه خود به برخی از تعهدات” ادامه دهد یا نه؟.

یادآور می شود : ایران در برجام پذیرفته است که پروتکل الحاقی در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای معروف به ان‌پی‌تی را به صورت داوطلبانه اجرا کند.