سخنگوی سازمان انرژی اتم ایران: به تولید کامل اورانیوم غنی شده دوران پیش از تعهدنامه برجام بازگشته ایم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران، بهروز کمالوندی تایید کرد که رژیم تعهد خود در مورد محدود ساختن میزان ذخیره کردن اورانیوم غنی شده را به طور کامل زیر پا گذاشته و به تولید کامل پیش از برجام بازگشته است. کمالوندی در این زمینه گفت: میزان تولید اورانیوم غنی‌شده ما، اکنون با دوران پیش از برجام یکی است

بهروز کمالوندی، در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که فعالیت در تولید سانتریفیوژهای پیشرفته گسترش یافته و میزان اورانیوم غنی‌شده افزایش یافته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون در ارتباط با ابهامات خود پیرامون دو “سایت مشکوک” اتمی اقدام به عرضه گزارش‌های جداگانه‌ای از گزارش‌های ناظر بر توافق هسته‌ای نموده بود.در این رابطه این  آژانس تا کنون سه گزارش جداگانه که به “گزارش‌های پادمانی” شهرت یافته‌اند، منتشر کرده است.

حکومت اسلامی پس از توافق بر سر بازدید بازرسان آژانس از این دو مرکز، خواستار عدم انتشار گزارش‌هایی مستقل از گزارش‌های برجامی شده است.

به گزارش آژانس  تا کنون از یک “سایت مشکوک” بازدید صورت گرفته است. از مرکز دوم نیز قرار است بازرسان  در ماه سپتامبر از آن  بازدید کنند.

بهروز کمالوندی، از پیشرفت‌های هسته‌ای حکومت  ایران سخن گفته و ابراز امیدواری کرده که “با رفع ابهامات و سوالات آژانس در رابطه با دو موضوع پادمانی” انتشار گزارش‌های موازی با گزارش‌های برجامی پایان یابد.

“این دو موضوع پادمانی” که کمالوندی از آن سخن می‌گوید،  مربوط به دو “سایت مشکوک” می‌شود. یکی از این دو سایت واقع در نزدیکی تهران است و  دیگر سایتی است بین شهرضا و آباده. پیش از آن، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل  با استناد به اسناد به سرقت رفته از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از مرکزی واقع در تورقوزآباد خبر داده بود.

“این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی حکومت ایران  نسبت به بازتاب بخش‌هایی از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌ها ابراز ناخشنودی کرده است.

کمالوندی  در این باره گفته است: «محرمانه بودن این گزارش بخشی از توافق کشورهای عضو با آژانس است و تعهد قانونی و اخلاقی آژانس است که باید نسبت به آن حساس بوده و برای جلوگیری از این مساله راهکاری را اتخاذ کند.»

کمالوندی از تولید بیش از ۱۳۰ تن آب سنگین سخن گفته و مدعی شده است که ایران در توافق هسته‌ای متعهد شده بود، بیش از این میزان آب سنگین ذخیره نکند، اما متعهد نشده بود که بیش از این میزان تولید آب سنگین نداشته باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ایران در چارچوب برجام متعهد شده بود تولید بیش از ۱۳۰ تن آب سنگین را به دیگر کشورها صادر کند.

اظهارات کمالوندی، بار دیگر تایید کرد تولید اورانیوم غنی شده در چارچوب کاهش تعهدات برجامی ایران، افزایش یافته و در حال حاضر ایران  به بیش از سه تن اورانیوم غنی شده دست یافته است.

کمالوندی گفته است که جمهوری اسلامی ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید دارد و این میزان با ظرفیت تولید اورانیوم پیش از توافق هسته‌ای برابری می‌کند.

او  همچنین از تولید سانتریفیوژهای جدید در ایران خبر داده استو گفته است که کشور در حال حاضر مشغول تست ماشین‌های IR-6، IR-8 و IR-9 است و احتمال میرود که ایران از سال آینده تست‌ سرد این راکتور را آغاز کند.

کمالوندی در عین حال، از “همکاری با چینی‌ها” در پروژه بازطراحی راکتور اراک خبر داده است. او این همکاری‌ها را به‌رغم فشارهای آمریکا “خوب” ارزیابی کرده است.