سخنگوی سازمان غذا و دارو: ادعای واکسیناسیون رفتگران با واکسن کوبایی در ایران را تکذیب کرد

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، با انتشار پیامی در توییتر آزمایش واکسن کوبایی بر روی پاکبانان را تکذیب و ادعا کرد : «واکسیناسیون علیه کووید۱۹ در ایران فعلاً با واکسن های اسپوتنیک وی روسیه، کواکسین هند و سینو فارم چین انجام می‌شود و به زودی واکسن آسترازنکا (با خرید از کره جنوبی) نیز به این جمع خواهد پیوست».

وی افزود: «ادعای واکسیناسیون (برخی گروهها از جمله پاکبان ها) با واکسن مشترک کوبا و پاستور، کذب محض بوده و زاییده اذهان بیمار و مغرض است».

این در حالی که وی پیشتر  اعلام کرده بود: «محموله ۱۰۰ هزار دوزی واکسن کوبایی Soberana برای انجام فاز سه مطالعه بالینی مشترک میان انستیتو پاستور ایران و موسسه FinlayInstituto  کوبا، وارد کشور شده است و قرار است بر روی ۵۰ هزار نفر در ایران در روزهای ابتدایی سال جدید در حداقل پنج دانشگاه علوم پزشکی خارج از پایتخت انجام شود».وی همچنین گفته بود که در صورت تایید نتایج نهایی، تولید انبوه این واکسن در دو کشور آغاز خواهد شد.

پس از انتشار این خبر برخی  منابع غیررسمی، گمانه هایی دربارۀ احتمال آزمایش واکسن کوبایی بر روی پاکبان ها مطرح کردند و این اقدام را آغاز فاز مطالعات انسانی واکسن کوبایی کرونا دانسته و از آن انتقاد کردند.

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت نیز در این باره گفته است که واکسن‌های مورد استفاده برای پاکبان‌ها «از محموله‌های معتبری است که توسط وزارت بهداشت وارد کشور شده است».

دو روز پیش نیز وزارت بهداشت، از  ورود ۱۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن “اسپوتنیک وی” روسیه خبر داد و ادعا کرد که تاکنون ۵۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی، ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینو فارم چین و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکسین شرکت بهارات بیوتک هندوستان و ۱۰۰ هزار دوز واکسن کوبایی ( برای مطالعه فاز سه بالینی) وارد کشور شده است که در کل حدود یک میلیون و ۳۶۰ هزار دوز واکسن وارد ایران شده است.

این در حالیست که بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، قرار بود تا پایان سال ۹۹ یا اوایل فروردین ۱۴۰۰ بیش از سه میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سهمیه کواکس ایران از کره جنوبی وارد کشور شود که هنوز انجام نشده است.

همزمان خبرگزاری دولتی ریانووستی در روسیه نیز به نقل از کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو، خبر داد که احتمال دارد از ماه آینده (آوریل) تولید واکسن روسی “اسپوتنیک وی” با همکاری دو شرکت در ایران آغاز ‌شود.

وی گفته است که قرار است ماهانه ۹ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی در ایران تولید شود که ۴۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وارد ایران شده و ارسال صدها هزار دوز دیگر به تدریج انجام خواهد شد.

حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی ایران، نیز گفته است : «واردات واکسن‌های اسپوتنیک روسی، آسترازنکا، سینو فارم چین و بهارات بیوتک هند تا عرضه واکسن داخلی که زودتر از خرداد نخواهد بود، ادامه خواهد داشت».

وی افزود: «واکسن مشترک انستیتو پاستور و کوبا هم در صورت تایید فاز سوم مطالعات بالینی با ۲.۵ میلیون دوز تولید در خرداد، توزیع عمومی خواهد شد. همچنین واکسن اسپوتنیک روسیه، در خرداد و تیر قراردادی تولید می‌شود و واکسن مشترک مجموعه میلاد نور و موسسه رازی هم اواخر تابستان وارد چرخه توزیع می‌شود.»