سخنگوی سازمان غذا و دارو ادعا کرد: محموله وارداتی از کره جنوبی به ایران “واکسن آنفلوآنزا است، نه کورونا”

کوتاه مدتی پس از آنکه  کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر ورود محموله واکسن کرونا از کره جنوبی به کشور را رد کرد، یکی از مسئولان وزارت بهداشت ایران این محموله را واکسن آنفلوآنزا عنوان کرد.

جهانپور گفته بود  که «تا این لحظه هیچ محموله‌ای از واکسن کورونا از هیچ شرکتی و از هیچ مبدا به مقصد ایران بارگیری و ارسال نشده است.»

اما او در عین حال خبر ورود یک محموله دارویی از کره جنوبی را رد نکرد.

این در حالی بود که برخی منابع غیررسمی از بازگشت یک فروند هواپیمای شرکت فارس‌ایر قشم حامل نخستین محموله واکسن وارداتی کورونا از کره جنوبی به ایران خبر داده بودند.

همزمان در واکنش به این خبر یکی دیگر از مسئولان وزارت بهداشت که از او با عنوان “مقام آگاه” نام برده شده به خبرگزاری ایلنا گفت که محموله‌ای که ساعاتی گذشته از کره جنوبی به ایران وارد شد، حاوی واکسن آنفلوآنزا بوده است.

حکومت ایران به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، برای تهیه واکسن کووید۱۹ با مشکلاتی روبرو است و می‌گوید در تلاش است راه را برای انجام این کار هموار کند.

حسین تنهایی رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی اوایل آبان گفته بود که قرار است برنامه‌ریزی‌هایی بین دو کشور صورت بگیرد تا در ازای بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران، آن کشور کالاهایی مانند مواد غذایی، دارو، محصولات پتروشیمی، لوازم خانگی و خودرو به ایران صادر کند.

اوطلب ایران از این کشور را ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.

مقامات وزارت بهداشت ایران پیشتر اعلام کرده بودند که امسال واکسن آنفلوآنزا را از دو کشور هلند و روسیه خریداری می‌کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری ایران روز گذشته گفت توافق‌هایی برای تهیه واکسن از کواکس و چین حاصل شده و خرید آن از هند و روسیه نیز در دستور کار قرار دارد.

ساعتی بعد، محمد حسن قوسیان دبیرکل و سخنگوی جمعیت هلال احمر ایران هم به خبرگزاری ایرنا گفت، تاکنون هیچ محموله واکسن کورونا از هیچ کشوری توسط این جمعیت وارد ایران نشده است.

وی اضافه کرد، هلال احمر طبق نظر وزارت بهداشت برای واردات یک میلیون دوز واکسن کرونا با شرکت‌های تولیدکننده آن مذاکراتی را انجام داده است، که نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد. دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران توضیح بیشتری درباره شرکت‌هایی که با آنها مذاکره شده ارائه نداد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، بیش از ۱ میلیون و ۲۳۱ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ تاکنون در ایران ثبت شده و آمار فوتی‌ها به بیش از ۵۵ هزار تن رسیده است.