سخنگوی ستاد ملی کورونا گفت:  تجمعات مذهبی موجب افزایش کورونا می شود،  اما سپاه پاسداران او به عقده‌گشایی علیه قم متهم کرد

کوتاه مدتی پس از آنکه، بعد از سانسور هشدار علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کورونا مبنی براینکه مبنی براینکه افرادی که در قم با نقض پروتکل‌ها مراسم مذهبی برگزار می‌کنند “دارند آدم می‌کشند”، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران او را به خاطر این سخنان به “عقده‌گشایی علیه قم” متهم کرد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کورونا در جلسه گذشته این ستاد درباره وضعیت قم گفت: «در قم هیچ‌‌گونه دستورالعمل  بهداشتی رعایت نمی‌شود و تنها ۳۰ درصد مردم از ماسک برای پیشگیری از شیوع ویروس استفاده می‌کنند».

رئیسی در این جلسه با نشان دادن تصاویری از شلوغی در فضای باز یک هیات عزاداری در قم  خطاب به حسن روحانی گفت: «در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند، هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده است».

او همچنین تاکید کرد: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند، بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست اینها دارند آدم می‌کشند».

گفته شده است که سخنان علیرضا رئیسی  همان روز در صدا و سیما سانسور شد و علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر روحانی ، در صفحه توییتر خود با انتشار ویدیوی این سخنان، نوشت: مسئولان وزارت بهداشت در جلسه‌ی امروز ستاد ملی کرونا هم از مسافرت در تعطیلات گلایه کردند و “هم به پروتکل‌شکنی در تجمعات مذهبی اعتراض داشتند خصوصا به شیوه‌ برگزاری نماز جمعه و مراسمات عزاداری در قم”» اما اخبار امروز صداوسیما صرفا به عامل سفر اشاره کرد.

معزی در ادامه گفته است که بهتر است به این عادت پوچ دوگانه‌سازی‌، پایان دهیم، او  تاکید کرد که «مراسم عزاداری بدون رعایت دستورالعمل‌ها همانقدر به گسترش کورونا و مرگ شهروندان خواهد انجامید که مسافرت رفتن در تعطیلات».

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار یادداشتی با عنوان “عقده‌گشایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در تقابل با مردم قم”، هشدار سخنگوی ستاد ملی مقابله با کورونا را “اظهارات قابل تامل و عجیب” خواند و نوشت: «شهر قم در وضعیت آبی به سر می‌‌برد اما مشخص نیست که چرا ستاد، این شهر را مسئول مرگ مردم و پیک‌‌های بعدی ویروس می‌‌داند».

تسنیم در ادامه نوشته است:  «ظرفیت بسیار پایین ناوگان حمل و نقل عمومی و شلوغی مترو و بی‌‌آرتی در تهران، حجم انبوه مسافران به شهرهای قرمز شمالی، مثال‌‌هایی از ناتوانی ستاد ملی در مقابله با توسعه کوروناست اما تاکید جناب سخنگو صرفا بر عدم رعایت پروتکل‌‌ها در شهر قم، قابل تامل است».

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران همچنین نوشت که اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کورونا درباره پایین بودن میزان رعایت پروتکل‌‌ها در قم و نسبت دادن افزایش آمار کورونا در آینده به برگزاری این‌گونه مراسم در قم در حالی است که ستاد ملی مقابله با کرونا در بسیاری از شهرهای دیگر مانند مازندران و تهران به هیچ عنوان “اقدام درخوری” نداشته است.

سخنگوی سپاه نوشته است:  «اقشار مذهبی، تاکنون بیشترین رعایت پروتکل را داشته‌اند».

این درحالی است که ایرج حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت، نیز بیشتر به صراحت از “مراسم مذهبی” نیز به عنوان یکی از کانون‌های شیوع کرونا نام برد.

حریرچی گفت: «هر تجمعی، چه دورهمی خانوادگی باشد، چه در قهوه‌خانه و کافه و رستوران باشد،  چه برای مراسم‎ عروسی و عزا باشد، و چه برای مراسم مذهبی و مراسم ملی باشد، می‌تواند به طور شدید انتقال بیماری ناشی از کرونا را بالا ببرد».

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، نیز با بیان اینکه موج چهارم کرونا بسیار خطرناک‌تر و جهش‌یافته است، گفت: «شخصا با حضور در بیوت مراجع و ارسال نامه عاجزانه خواهش کردم اجازه برگزاری مراسم و دسته‌جات را ندهند و سازمان تبلیغات اسلامی باید با نظارت بر هیات‌ها، به طور جدی با افراد متخلف برخورد کند».

هشدار مقام‌های وزارت بهداشت در حالی بیان شده است که با دستور علی خامنه‌ای خرید و واردات “واکسن آمریکایی و انگلیسی به ایران ممنوع” شده است و طی روزهای اخیر مقام‌های استانی افزایش مراجعه بیماران مبتلا به کرونا در تعدادی از استان‌ها از جمله مازندران و خوزستان و تهران خبر داده‌اند.

حمید عمادی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، با هشدار نسبت به بازگشایی‌های زودهنگام و عادی انگاری شرایط، گفت: «اوضاع شیوع کرونا در کشور، ثابت و پایدار نیست و با وضعیت شکننده‌ای مواجه هستیم و شمار بیماران با یک شیب آهسته در حال افزایش است».