سخنگوی سپاه پاسداران درباره مانور نظامی:هدف رزمایش ما، انهدام ماکت ناو هواپیمابر نبود

سخنگوی سپاه پاسداران در واکنش به کسانی که گفته بودند، سپاه در مانور خود حتی نتوانست یک ماکت را منهدم کند، گفت:   هدف رزمایش ما، انهدام ماکت ناو هواپیمابر نبود، می خواستیم ناوهایی را که همراه او بودند و می خواستند به او کمک کنند را منهدم کنیم .

پاسدار رمضان شریف، افزود: عده ای انتقاد کرده اند که سپاه در مانور پیامبر اعظم، به  یک ماکت بدون دفاع ناو هواپیمابر آمریکایی، حمله کرده است،  گفت: انتخاب ماکت ناو هواپیمابر در رزمایش‌های اخیر این نیروی نظام «فلسفه و انگیزه‌های متفاوتی دارد.»

او گفت هدف اصلی این مانور «انهدام دو اسکورت ناو هواپیمابر شبیه‌سازی شده» و «هدف قرار دادن پل فرماندهی ماکت ناو به عنوان مغز راهبری شناور و سپس اجرای عملیات هلی برن   حمل و نقل بر روی آن» بود که «صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه دفاعی و نظامی از جمله آمریکایی‌ها به خوبی آن را درک کرده‌اند».

این در حالی که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در این باره اعلام کرد در جریان رزمایش «‌پیامبر اعظم ۱۴» در خلیج فارس و تنگه‌هرمز، عملیات موشکی و تصرف ماکت این ناو تمرین شده است.

نیروی دریایی ایالات متحده ، پس از اجرای مانور پیامبر اعظم ۱۴ توسط سپاه پاسداران، با یک ماکت ناو هواپیمابر، ضمن  محکوم کردن این اقدام، سپاه پاسداران را به سخره گرفت.

نیروی دریایی آمریکا در ادامه  به طنز نوشته است  که این ماکت بدون حرکت در محلی قرار داده شده و نیروهای سپاه از هر طرف به آن حمله کردند بدون این‌که هواپیماهای موجود روی عرشه و تجهیزات و نیروهای دفاعی آن نیز هیچ واکنشی برای مقابله با حملات دشمن از خود نشان بدهند.

روزنامه دیلی میل، نیز در این زمینه نوشته است: این «نمایش قدرت» ایران را در مقایسه با قدرت نیروی دریایی آمریکا که دست کم ۱۱ ناو هواپیمابر در اختیار دارد، نمی‌توان جدی گرفت.

این روزنامه اضافه کرده است: نیروی دریایی ایران هیچ شناوری قابل مقایسه با ناوهای هواپیمابر و غول پیکر آمریکایی ندارد، مگر اینکه این ماکت را جدی بگیریم.

پیشتر  این ماکت توسط یک شناور یدک کش از بندرعباس به آب‌های تنگه هرمز منتقل شد.

به گزارش تلویزیونی سپاه پاسداران از این رزمایش ،  قایق‌های تندرو در آب‌های منطقه حرکت می‌کردند و پس از آن توپخانه و هلیکوپترهای مجهز به موشک به سوی اهدافی در حریم دریایی ایران شلیک کردند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، نیروی هوایی آمریکا نیز در اینستاگرام خود با چاپ عکس هوایی از ماکت چوبی ناو هواپیمابر آمریکایی نوشته است که عملیات نیروهای سپاه پاسداران نشان داد که مهارت آنان در حمله به ماکت بی تحرک  است و مشخص شد که آنان در این زمینه تخصص دارند.

خبرگزاری تسنیم، نیز در این باره نوشته بود:  سپاه پاسداران در مانور مشترک نیروی دریایی و هوافضای خود در خلیج‌فارس این ماکت را با انواع سلاحها مورد حمله قرار داد و در بیانیه پایانی حمله دقیق به این ماکت را از مهمترین دست‌آوردهای این مانور توصیف کرد.

در بخشی از گزارش تلویزیون حکومت  ایران شلیک موشک از یک کامیون نظامی و سپس اصابت آن به عرشه ماکت ناوهواپیمابر و در پی آن شلیک موشک از یک هلی کوپتر پخش شد که ظاهرا به پهلوی این ماکت اصابت کرد.

پس از آن صحنه‌هایی از هجوم و ورود واحدهای رزمی به عرشه این ماکت و محاصره آن توسط قایق‌های تندرو پخش شد.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران هم در حاشیه این رزمایش گفت: «آنچه امروز در این رزمایش در سطح نیروهای هوافضا و دریایی به نمایش درآمد سراسر تهاجمی بود».اما با این حال تاکید کرده است که راهبرد ایران «دفاعی» است.

در زمستان سال ۱۳۹۳ نیز سپاه پاسداران ادعا کرد:  در یک مانور نظامی ماکت ۳۳۳ متری ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا را با شلیک ۴ موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت، منهدم کرده است