سخنگوی “سی‌آی‌ای” دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی در بغداد را تکذیب کرد،اما درباره  سفر مخفیانه برنز به عراق اظهارنظری نکرد

مایکل روبین، یکی از کارشناسان خاورمیانه در اندیشکده امریکن انترپرایز، روز گذشته(دوشنبه)، در مطلبی به نقل از چند منبع عراقی، بدون ذکر نام آن‌ها، نوشت که ویلیام برنز در سفر مخفیانه‌ای به بغداد در روزهای اخیر، با مقام‌های ایرانی دیدار کرده است. وی گفته است که  این دیدار مخفیانه، نه در سفارت ایالات متحده یا یکی از ساختمان‌های دولتی عراق، که در منزل شخصی فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق برگزار شده است.

سعید خطیب زاده ،  سخنگوی وزارت خارجه ایران، هم این خبر را “از اساس تکذیب کرده” و آن را “خبرسازی زرد” خوانده است.

ویلیام برنز که در حال حاضر ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را در دولت بایدن برعهده دارد، پیش از این به‌مدت چندین دهه در وزارت خارجه آمریکا مشغول به کار بوده است و در زمینه دیدارها و مذاکرات پشت پرده سابقه‌ای طولانی دارد. او سال‌ها پیش از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نیز مذاکرات مخفی با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه برنامه هسته‌ای آن کشور را پیش می‌برد.

مایکل روبین در گزارش تحلیلی خود با اشاره به تمایل دولت بایدن برای مذاکره با ایران و همچنین نقش ویلیام برنز در مذاکرات مخفی سال ۲۰۰۱ با رژیم قذافی در لیبی و نیز مذاکرات مخفی پیشین با مقام‌های ایرانی، گفت‌وگوهای اصلی مربوط به احیای برجام را نه در وین و زیر نظر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در بغداد و با ایفای نقش مستقیم ویلیام برنز ارزیابی کرده است.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران، هم روز گذشته ( دوشنبه )برای گفت‌وگو با مقام‌های آن کشور به بغداد سفر کرده بود. هرچند که در گزارش روبین نامی از ظریف برده نشده است، اما خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه با اشاره به سفر ظریف به عراق، نوشت: «برنز چند روز قبل بغداد را ترک کرده بود و حضور او در بغداد، همزمان با حضور مقام ایرانی نبوده است.»

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، هم در مورد گزارش مربوط به سفر و دیدار برنز، بدون هرگونه اظهار نظر مستقیم، گفت که در مورد برنامه کاری برنز باید از سازمان سی‌آی‌ای سؤال کند.

چند ساعت پس از آن، روبین در توییتی نوشت که یکی از سخنگویان سازمان “سی‌آی‌ای” گزارش‌ها درباره دیدار برنز با مقام‌های ایرانی را نادرست خوانده است.

هفته گذشته نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع آگاه خود، از سفری اعلام‌نشده ویلیام برنز به کابل و گفت‌وگوی او با مقام‌های امنیتی افغانستان درباره برنامه‌های ضد تروریسم در آن کشور خبر داده بود. سی‌آی‌ای از هرگونه اظهار نظر در مورد سفر برنز به کابل نیز خودداری کرده است.