سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به‌دلیل ملاحظات امنیتی،  علت حادثه نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران می گوید: به‌دلیل ملاحظات امنیتی،  علت حادثه نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود

آگاهان امور می گویند احتمال دارد که حکومت ایران می خواهد قضیه را لوث کند ، در شبکه های اجتماعی به طنز  نوشته شده که هنگامی که خمینی با آتش بس با صدام موافقت کرد و جام زهر را سرکشید هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود که در موقع مناسب واقعیت این امر به آگاهی مردم خواهد رسید وعده ای که هرگز به ان عمل نکردند.

کیوان خسروی٬ در ارتباط با انفجار در سالن جدید مونتاژ سانتریفیوژ نطنز که  در ۱۲ تیرماه سال جاری رخ داد گفت:  به دلیل ملاحظات امنیتی، علت رخداد در نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود.

خسروی در ادامه مدعی شد که با بررسی‌های فنی و امنیتی، علت حادثه به صورت دقیق مشخص شده است.

مقام‌های حکومت  اسلامی گفتند که  این انفجار  هیچ تلفاتی نداشته و ماده رادیواکتیو نیز در محل بروز حادثه وجود نداشته است.

شمار زیادی از شبکه های خبری خارجی نیز خسارت وارد شده به محل این حادثه را نتیجه انفجار یک بمب و برخی دیگر آن را نتیجه یک حمله سایبری ارزیابی کرده‌اند.

یادآور می شود که ده سال پیش نیز تاسیسات نطنز مورد یک حمله سایبری توسط ویروس استاکس‌نت قرار گرفت که از جمله اسرائیل متهم به انجام آن شد.

در همین رابطه ، کوتاه مدتی بعد، یک رسانه خبری وابسته به سپاه پاسداران خبرداد که مقاطعه کار پروژه روی زمینی سایت نطنز، با این اتهام که در ماجرای وارد کردن بمب به داخل کارگاه نقش داشته است بازداشت شده است.

این رسانه، یک کانال تلگرامی وابسته به نهادی به نام “سپاه سایبری” می باشد که مسئول عملیات سایبری سپاه پاسداران برای هک کردن سایت های موسوم به “دشمن” است.

نام این مقاطعه کار و عکس وی نیز منتشر شده، ولی هنوز معلوم نیست که اتهامات وارده به او تا چه حد درست باشد.

رادیو پیام اسرائیل نیز در گزارش ماه گذشته، کوتاه مدتی پس از وقوع انفجار نوشته بود که یکی از ارزیابی‌هایی که بیش از احتمالات دیگر ممکن است به حقیقت نزدیک باشد، آن است که ده‌ها کیلوگرم مواد منفجره که در داخل لوله یکی از سانتریفیوژها جاسازی شده بود، وارد کارگاه تولید سانتریفیوژها شده و عامل انفجار بوده است.

این  رسانه متعلق به سپاه سایبری سپاه پاسداران نوشته بود  که فردی به نام «ارشاد کریمی» که سالیان دراز پیمانکار بوده و مامور راه اندازی تالار مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نطنز بوده، به اتهام مسئولیت انجام این انفجار بازداشت شده است.

یادآور می شود که این خبر هنوز در وبسایت های رسمی حکومت ایران انتشار نیافته و مقامات رسمی به آن واکنشی نشان نداده‌اند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، کوتاه مدتی پس از انفجار در نطنز، چهار امکان را مورد ارزیابی قرار داد که مهمترین آن‌ها وارد کردن یک بمب قوی به تالار مونتاژ، در داخل یکی از لوله های سانتریفوژ بود که به آسانی می توان ده‌ها کیلوگرم مواد تخریبی را در آن جاسازی کرد.

کریمی قدوسی نماینده مجلس که در مقام عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همراه با چند تن دیگر، از محل انفجار در نطنز دیدن کرده بود، گفته که این حادثه یک انفجار داخلی بوده و ناشی از «شکست حراستی و حفاظتی» در محل است.

آگاهان امور میگویند: احتمال میرود که شتاب در بازداشت آن پیمانکار با سابقه، نوعی تلاش برای روپوشانی شکست اطلاعاتی و حراستی سپاه پاسداران بوده و یا اینکه بازداشت این فرد به هدف کسب اطلاعاتی از وی می‌باشد که به شناخت هویت فرد یا افرادی که این بمب گذاری را انجام داده‌اند، کمک می‌کند.

کارشناسان امنیتی در خارج از ایران ارزیابی کرده بودند که  انفجار این کارگاه ممکن است تلاش رژیم ایران به ساخت اولین بمب اتمی را بین یک تا دو سال به تعویق اندازد.