سخنگوی قوه قضائیه: در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی، شش تن بازداشت شده اند

سخنگوی قوه قضاییه، در ارتباط با  پرونده هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط موشک‌های سپاه، ادعا کرد: تاکنون ۶ نفر در این زمینه  بازداشت شده‌اند که در روز‌های اخیر سه نفر از متهمان با قرار تامین آزاد شدند و سه نفر دیگر کماکان در بازداشت هستند.

این سخنگو درباره نوع اتهامی که به این افراد وارد آمده و تاریخ بازداشت آنان و نام و هویتشان هیچ گونه اطلاعاتی نداد و معلوم نیست که تا چه حد گفته های او ممکن است قابل اعتماد باشد.

این در حالی است که غلامحسین اسماعیلی اواخر اردیبهشت، گفته بود: یک نفر در ارتباط با این پرونده در بازداشت است و افراد دیگری مورد تحقیق قرار گرفتند و فعلا آزاد هستند.

غلامحسین اسماعیلی، افزود:  به محض وقوع حادثه، دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی جدی به این موضوع صادر شد و در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و دادسرای نظامی شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده تعیین و اقدامات متعدد در خصوص معاینه محل و تحقیقات محلی و دستور لازم برای حفظ اشیای باقی مانده در صحنه سقوط صادر گردید.

پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، پیشتر بطور رسمی مسئولیت شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی را برعهده گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه، گفت:  ۷ گروه کارشناسی و ۱۲ گروه بررسی سانحه، کار بررسی را آغاز کردند، از ناحیه سازمان قضایی نیرو‌های مسلح اعلام شد که خانواده جانباختگان این حادثه می‌توانند به سازمان قضایی مراجعه و هم در بعد حقوقی و هم در بعد کیفری ادعا و شکایات‌های خود را مطرح کنند.

وی افزود:  تاکنون حدود “۷۰ خانواده ادعاهای خود را نزد بازپرس پرونده مطرح کرده‌اند و گروهی هم ملاقات‌هایی با دادستان نظامی و مسئولان سازمان قضایی نیروهای مسلح” داشته‌اند.

غلامحسین اسماعیلی گفت:  هنوز ۳ نفر از ۶ نفر از عوامل بازداشت شده، کماکان در بازداشت به سر می‌برند،  تداوم بازداشت این افراد با گذشت قریب شش ماه از وقوع حادثه بیانگر اهتمام، جدیت و قاطعیت مراجع قضایی در رسیدگی به این پرونده است.

محسن بهاروند، معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت خارجه ، نیز سه روز پیش، تاکید کرد: تحقیقات از سانحه سقوط هواپیما تمام شده است و ایران برای برخورد با مقصران صلاحیت انحصاری دارد.

بهاروند با اشاره به جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی گفت: تحقیقات پایان یافته و هیچ ابهامی در این باره وجود ندارد و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است؛ البته یک مرحله از تحقیقات فنی باقی مانده و آن، خوانش جعبه سیاه هواپیما است که انجام نشده اما هر روز و هر ثانیه آمادگی خوانش آن را داریم.

وی  از آمادگی این کشور برای تحویل جعبه سیاه هواپیما خبر داد. در حالی که  مقامات کشورهای کانادا و اوکراین بارها برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده به ایران فشار آوردند.

حکومت ایران با وجود اینکه بارها برای تحویل جعبه سیاه اعلام آمادگی کرده است اما از تحویل آن خودداری می‌کند.

تعدادی از خانواده‌های جانباختگان، در پیگیری برای روشن شدن حقیقت و برقراری عدالت، هستند،آنان  اقدام به تنظیم یک دادخواست، با عنوان “آسمان ایران امن نیست”، نموده و خواستار جلوگیری از پرواز هواپیماهای اروپایی در کریدورهای هوایی ایران شدند.