سخنگوی قوه قضائیه  در ارتباط با فایل صوتی محرمانه محمد جواد  ظریف، از تفهیم اتهام و ممنوع‌الخروجی چند نفر خبر داد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه حکومت ایران در نشست خبری روز گذشته (سه شنبه) گفت:  پرونده مربوط به انتشار فایل صوتی محرمانه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، “افرادی” ممنوع از خروج و برخی نیز “تفهیم اتهام” شده‌اند.

او در ادامه افزود: «افراد متعددی که مرتبط با پرونده بودند از آنها به عنوان مطلع تحقیق شد. برخی هم که در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج شدند.»

اسماعیلی اشاره ای  به جزئیات  کامل این پرونده از جمله تعداد افرادی که مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و نیز پست دولتی آنها نکرده است.

در همین راستا،  علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی هم پیشتر از تشکیل پرونده‌ای در دادسرای تهران و رسیدگی «تیم‌های تخصصی قضایی، امنیتی و اطلاعاتی» به انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف خبر داده بود.

انتشار فایل محرمانه صوتی گفت‌وگوی محمدجواد ظریف با سعید لیلاز بازتاب گسترده‌ای در عرصه سیاست ایران داشت.

حسام‌الدین آشنا پس از انتشار این فایل و جنجال‌هایی که بر سر آن در فضای سیاسی ایران ایجاد شد، از سمت ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری«استعفا» کرده است.

ظریف در این گفت و گوی محرمانه می گوید: حکومت ایران “میدان” یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر “دیپلماسی” ترجیح داده و قاسم سلیمانی، فرمانده “میدان” نظام، را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی دولت روحانی متهم کرد.

او در این فایل صوتی انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح می‌کند و می‌گوید که برخی از این سیاست‌ها از جمله سیاست‌های مربوط به سوریه ناشی از “اراده روسیه” بوده است.

ظریف همچنین قاسم سلیمانی را متهم میکند  که در مسیر تلاش‌های دولت روسیه برای “نابود کردن” دستاوردهای برجام دولت روحانی با مسکو همراه بوده است.