سخنگوی قوه قضاییه:جرم فریبا امنیتی است و به ۵ سال زندان محکوم شده است

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با آخرین  وضعیت پرونده فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی – فرانسوی که سال گذشته به اتهام جاسوسی در ایران، توسط سپاه پاسداران  دستگیر شد، گفت: « فریبا عادل خواه به اتهام  ارتکاب جرایمی امنیتی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده است. البته یک حبس یک و نیم ساله هم دارد که در نهایت همان حبس پنج‌ساله با احتساب ایام بازداشت موقت اجرا خواهد شد».این حکم  با اعتراض شدید دولت فرانسه همراه می باشد.

مقامات فرانسوی تا‌کنون بارها خواستار آزادی عادل‌خواه شده‌اند، اما تهران می‌گوید تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و در مورد عادل‌خواه طبق قوانین جمهوری اسلامی برای یک شهروند ایرانی عمل می‌کند.

سعید دهقان،‌ وکیل فریبا عادل‌خواه، سال گذشته  اعلام کرده بود که اتهام او اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی است و تاکنون چند بار قرار بازداشت موقت او تمدید شده است.

او گفته بود که « رولاند مارشال نیز احتمالا به دلیل دوستی با فریبا عادل‌خواه بازداشت شده و تا این لحظه دلایل اتهامی موکلان او که مطابق با اصل ۳۲ قانون اساسی باید در کنار ایراد اتهام بیان شود، مطرح نشده است».

رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی که در حوزه آفریقا تحقیق می‌کند به همراه عادل‌خواه بازداشت شد.

ژان ایولو دریان در حدود دو ماه پیش در ارتباط با  محکومیت فریبا عادل‌خواه گفته بود که  دستگیری این شهروند ایرانی-فرانسوی “انگیزه سیاسی” داشته است. از این پس رابطه با ایران دشوارتر خواهد شد.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی پیشتر در  فرایند مبادله زندانیان بین ایران و فرانسه در ازای آزادی جلال روح‌الله نژاد از زندان‌های فرانسه،‌ آزاد شد و به فرانسه بازگشت.