سخنگوی قوه قضاییه: شیرین نجفی، همدست روح الله زم  در زندان است 

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز(سه شنبه) که به صورت آنلاین برگزار شد درباره پرونده روح الله زم و رسیدگی به پرونده همدستان او از جمله شیرین نجفی گفت: این پرونده ابعاد گسترده‌ای دارد. بخشی منتهی به رای شد اما این پرونده به اتمام نرسیده است . اخیرا از ناحیه دادگاه بعد از صدور کیفر خواست در مورد ۶ نفر دیگر از متهمان دیگر حکم صادر شده و ۶ نفر به محکومیت حبس دو تا ۱۰ سال محکوم شدند.

وی در توضیحات اش نامی از این افراد نبرد .

او در ادامه افزود:  شیرین نجفی  در زمره افرادی است که دستگیر شد و تحت تعقیب قرار گرفت و حکم صادر شده و محکومیت یافته اما چون قطعی نشده و در مرحله تجدیدنظر خواهی است از بیان عناوین اتهامی و موضوعات مربوط به میزان دقیق آنها معذورم. در مورد نفر دیگر در پرونده کیفرخواست صادر شده و هفته آینده دادگاه برگزار می شود.

اسماعیلی درباره پیگیری حقوقی پرونده کشته شدن سلیمانی و نقش آلمان در این ترور و همچنین آخرین وضعیت پرونده پیگیری ترور فخری زاده گفت: پرونده سلیمانی و همراهان وی در دادسرای ویژه امور بین الملل تهران تشکیل شده و تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرایند عملیات کشته شدن وی  و نیابت هایی قضایی به کشورهای مختلف ارسال شد.

او در ادامه گفت:  از برخی از این کشورها اسناد خوبی به دست ما رسیده است و یکایک عوامل یعنی ۴۸ نفر از رئیس جمهوری آمریکا که عامل اصلی ترور بود تا فرماندهان و مقامات مختلف شناسایی و به پلیس بین الملل ارسال شد.

اسماعیلی در درباره پرونده هواپیمای اوکراینی نیز گفت: در این پرونده در دو بخش اقدامات خوبی انجام شده است که یکی پرداخت غرامت است و دیگری رسیدگی قضایی است. جعبه سیاه بازخوانی شد و اطلاعات جعبه سیاه در اختیار بازپرس قرار گرفت. تحقیقات این پرونده تکمیل شده و شاید تا پایان ماه جاری به دادگاه ارسال شود.

او در ادامه درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: بارها توضیح داده ایم.  به مجازات کیفری و استرداد اموال محکوم شد، اموال داخل کشور شناسایی و توقیف شد و در اختیار سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفت.