سخنگوی قوۀ قضائیه رژیم: میلیاردها دلار ارز به وسیلۀ شرکت های صوری و کارت های بازرگانی یکبار مصرف به ایران بازنگشته اند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوۀ قضائیه حکومت گفت: میلیاردها دلار ارز به وسیلۀ شرکت های صوری و کارت های بازرگانی یکبار مصرف به ایران بازنگشته اند

حکومت ایران بارها اعلام کرده است که  “برخی از کسانی که ارزهای حاصله از صادرات را به کشور برنگردانده اند شرکت های صوری و کاغذی بودند که در دادن مجوز صادرات به آنها دقت لازم نشده است.”

سخنگوی قوه قضائیه  گفته است که دولت تنها اسامی دارندگان ۶٫٨ میلیارد دلار ارز صادراتی را در اختیار قوۀ قضائیه گذاشته، در حالی که به گفتۀ بانک مرکزی ٢٧ میلیارد دلار ارز حاصله از صادرات به کشور بازنگشته است.

غلامحسین اسماعیلی افزود: “با پیگیری قوۀ قضائیه روی هم ١٫٢ میلیارد دلار از ارزهای صادراتی به کشور بازگشته و کسانی که حاضر نبودند پول را برگردانند مورد تعقیب قرار گرفتند و بعضاً بازداشت شدند.”

وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران ، دو روز پیش با انتشار اطلاعیه ای  اعلام کرد که دست کم یک میلیارد یورو از ارزهای صادراتی توسط یک شبکۀ اخلالگر صرف امور غیر مجاز شده است.

در همین رابطه،   خبرگزاری “میزان” به نقل از نایب رئیس کنفدراسیون صادرکنندگان کشور نوشت : “بعید است که ٢٧ میلیارد دلار ارز صادراتی در اختیار بخش خصوصی بوده باشد، زیرا حجم صادرات بخش خصوصی در این ابعاد نیست.”

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات در ادامه گفته است که  “این حجم از ارز بیشتر در اختیار خصوصی ها است.”

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز در این زمینه  گفته است : “برخی معتقدند که بخش عمده ای از صادرکنندگان که هنوز ارزهای صادراتی را به کشور بازنگردانده اند جزو نهادهای وابسته به دولت هستند و به همین دلیل نیز اسامی آنان اعلام نمی شود.”

روزنامه “دنیای اقتصاد” نیز در این باره نوشته است که “وجود انبوهی از کارت های یکبار مصرف بازرگانی” منشاء اصلی همین پدیده است.

این بدان معناست  که “عده ای به نام دیگرانی کارت بازرگانی دریافت کرده اند و پس از صادرات کالاها ارزها را به سیستم بانکی کشور بازنگردانده اند.”

بر اساس آمار بانک مرکزی از فروردین ٩٧ تا اردیبهشت ٩٩ بیست هزار کارت بازرگانی صادرات وجود داشته و از این تعداد بیش از ١۵ هزار کارت بازرگانی مطلقاً به تعهدات ارزی خود عمل نکرده اند.”

همچنین غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی نیز در نامه‌ای به حسن روحانی نوشته بود که «کل صادرات کشور طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۸۵ میلیارد دلار بوده است.

برابر آمار اعلامی بانک مرکزی از این مقدار حدود ۲۷.۵ میلیارد دلار به چرخه اقتصادی کشور برنگشته است که با توجه به سهم حداکثر ۲۰ درصدی بخش خصوصی در اقتصاد کشور، به نظر می‌رسد درصد کمی از مبلغ فوق‌الذکر به بخش خصوصی واقعی تعلق داشته باشد.

او در ادامه نوشته است : این امر ناشی از فروش امانی برخی از کالاها مانند فرش دستباف، فروش کالاهای صادراتی به کشورهای منطقه از جمله روسیه، صادرات به برخی کشورها مانند سوریه که امکان بازگشت ارز و کالاها از آنها به دلیل تحریم وجود ندارد. صادرات ریالی به عراق و افغانستان و مهلت کوتاه چهار ماه برای برگشت ارز به کشور و… است که مطمئناً بیشتر این ارزها در آینده و به تدریج وارد چرخه اقتصادی کشور خواهد شد.»

اما صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی نیز  در این باره گفته است  که میزان ارزهای بازنگشته به چرخه اقتصادی کشور در سال‌های یاد شده بالغ بر ۲۵ میلیارد یورو (۲۷ میلیارد دلار) است.

او در ادامه گفته که  طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مبلغ ۵۶٫۱ میلیارد یورو (بدون احتساب صادرات شرکت‌های ملی نفت ایران، ملی پالایش و پخش فرآورده‌‌‌‌‌‌های نفتی ایران و ملی گاز ایران) صادرات صورت گرفته است، که از این میزان تا روز ۱۳۹۹٫۳٫۳۱ فقط مبلغ ۳۳٫۶ میلیارد یورو برگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور انجام پذیرفته است. بنابراین تا پایان خردادماه سال‌جاری مبلغ ۲۲٫۵ میلیارد یورو ارز فقط توسط این گروه به چرخه اقتصادی کشور برنگشته است.