سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:حکومت ایران تنها یک راه دارد،یا باید نرمال باشد و یا با فروپاشی اقتصادی روبرو خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:حکومت ایران تنها یک راه دارد،یا باید نرمال باشد و یا با فروپاشی اقتصادی روبرو خواهد شد

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه حکومت اسلامی گفت: ایران باید همچون کشوری طبیعی رفتار کند و در غیر این صورت اقتصادش به سمت فروپاشی می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اورتگاس سخنان ظریف را را «روشی سنتی» از سوی دولت ایران برای مقابله با فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک واشینگتن بر تهران دانست.

او با بیان این‌که این سخنان «تاثیر بزرگی بر ما نداشت» ادامه داد: «ایران با یک انتخاب ساده روبرو است: یا رفتار همچون کشوری طبیعی یا ادامه حرکت اقتصادش به سمت فروپاشی».

محمد جواد ظریف دوشنبه ۱۰ ژوئن در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت آمریکا نمی‌تواند توقع داشته باشد علیه ایران جنگ اقتصادی به راه بیاندازد و خود در امان بماند.

اشاره ظریف به تحریم‌های سخت اقتصادی اعمال شده علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) است.

با وجود باقی ماندن ۵ کشور دیگر از جمله ۳ کشور اروپایی در برجام و تاکید بر ضرورت حفظ آن، ایران اما می‌گوید کشورهای اروپایی تا کنون به تعهدات‌شان بر پایه این توافق عمل نکرده‌اند.

برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد.

برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» و وحشتناک می‌دانست و اردیبهشت سال گذشته به صورت یکجانبه آمریکا را از آن خارج کرد و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد.

از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

رژیم اسلامی اما می گوید که حاضر به مذاکره نیست و به گفته علی خامنه ای نه مذاکره میکند نه خواهان جنگ و درگیری هستند.

علی خامنه ای مذاکره با آمریکا را سم مضاعف نامید.

ایالات متحده می گوید تا زمانی که حکومت اسلامی به پای میز مذاکره بیاید تحریم ها نه تنها ادامه خواهند داشت بلکه شدیدتر نیز خواهند شد.

3 دیدگاه‌

  1. رژیم واشنگتن اگر خیلی نگران برجام است وخروج احتمالی وگام به گام ایران را از برجام “چالشی” برای نظام بین المللی می داند بهتراست خودش به این قرارداد که یک طرفه وبه دلایل موهوم ازآن خارج شده است برگردد!

  2. آمریکا بارها ادعا کرده می خواهد مطمئن باشد ایران به سلاح هسته ای دست نیابد.
    حال با وجود توافق برجام تمام عملکرد هسته زیر نظر بازرسان و جوامع بین المللی است. این بدین معناست که این عدم اطمینان واهی و بیشتر به بهانه است

Comments are closed.