سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:جان کری به ایران توصیه کند که آنها دست از حمایت از تروریسم بردارند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد ملاقات جان کری با محمدجواد ظریف و مشاوره دادنش به حکومت ایران اظهار نظر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:من گزارش‌هایی را دیده‌ام مبنی بر این که جان کری ظاهرا به حکومت ایران مشاوره داده است.

من فکر می کنم احتمالا بهترین توصیه ای که او باید به  حکومت ایران بدهد این است که حکومت ایران دست از حمایت از گروه‌های تروریستی در سراسر دنیا بر دارد و حمایت از حزب‌الله را متوقف کند.

وی در ادامه صحبت هایش  درباره دیدار جان کری با محمدجواد ظریف گفت: اگر جان کری کاری می‌خواهد انجام دهد این کار آن است که او باید از حکومت ایران بخواهد خرج کردن پول برای همه ماجراجویی‌هایش  در سراسر دنیا را متوقف کند و پولها را صرف مردم اش کند.

وی همچنین افزود:همانطور که دیده ایم ایرانیان بسیاری نگرانی‌های جدی خود  را در مورد چنین ماجراجویی‌های نظامی ابراز کردند.

وی گفت: دولت ترامپ دیگر تنها از منظر کوچک توافق هسته ای برجام به حکومت ایران نگاه نمی‌کند ما به کلیه رفتارهای بد ایران در دامن زدن به تروریسم در سراسر دنیا ایجاد بدبختی در دنیا و همچنین در کشور خودشان نگاه می کنیم.

چند روز گذشته جان کری اعتراف کرد که دیدارهای متعددی با محمدجواد ظریف داشته و این امر واکنش هایی را از طرف مقامات آمریکایی و همچنین پرزیدنت ترامپ در پی داشت.

پرزیدنت ترامپ در توییتر شخصی خود نوشت جان کری با رژیم بسیار متخاصم ایران جلسات غیر قانونی داشته است که تنها می تواند کارهای بزرگی را به ضرر مردم آمریکا انجام دهد او به آنها گفت تا منتظر پایان دولت  ترامپ باشید.

همچنین مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز جمعه در یک کنفرانس خبری به دیدار جان کری با محمدجواد ظریف واکنش نشان داد و گفت  اینکه دیدارها قانونی است یا خیر باید مرجع دیگری تعیین کند اما من می توانم بگویم این کار آقای کری بی سابقه بوده بدین معنا که وزیر خارجه سابق آمریکا با بزرگترین کشور حامی تروریسم گفتگو کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده در مورد خارج کردن ایران از شبکه سوئیفت اقدام کرده است گفت من نمی توانم فعلاً پاسخی بدهم هنوز یک سری مسائل هست که باید تا چهارم نوامبر درباره آنها تصمیم گیری شود.

با نزدیک شدن به  روز ۱۳ آبان تاریخی که دور دوم تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد و صنعت نفت و نظام بانکی ایران را تحریم خواهد کرد جمهوری اسلامی و دوستانش در دولت پیشین باراک اوباما سعی دارند با هر ابزاری  که در اختیار دارند در مقابل دولت پرزیدنت ترامپ بایستند.

پرزیدنت ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت سال جاری با خارج شدن از توافق هسته ای برجام تحریم‌های شدیدی را بر علیه جمهوری اسلامی آغاز کرد.

دور اول تحریم ها از روز ۱۵ مرداد آغاز شد و ارز و فلزات گرانبها را تحت تاثیر خود قرار می داد و دور دوم تحریم‌ها و بخش اصلی آن که از روز ۱۳ آبان آغاز خواهد شد نظام بانکی و صنعت نفت ایران را مورد تحریم قرار خواهد داد و این امر باعث شده که حکومت اسلامی از طرفی با شاخ و شانه کشیدن در ظاهر و در پشت پرده با لابی گری و سعی بر اینکه بتوانند در پشت پرده به توافق پنهانی با دولت پرزیدنت ترامپ برسند دست بزنند.

جمهوری اسلامی تلاش دارد که راهی برای برون رفت از بحران بی سابقه ای که در آن گرفتار آمده  پیدا کند.