سخنگوی وزارت بهداشت، آمار دولت چین را “شوخی” نامید. سخنگوی وزارت خارجه ایران، از چین عملا پوزش طلبید

انتشار اتهاماتی از جانب سخنگوی وزارت بهداشت ایران دایر بر این که مقامات چین در مورد ویروس کورونا و بیماری ناشی از آن، موسوم به کووید ۱۹ پنهان کاری کرده و به مردم دنیا دروغ گفته اند، با واکنش خشم آلود سفیر چین در ایران روبرو گردید و سخنگوی وزارت خارجه ایران، برای ماله کشی بر این جدل، به سپاسگزاری گرم از دولت چین پرداخت و اعلام داشت که پکن در یاری رسانی به ایران برای مبارزه با کورونا نقش ارزنده ای داشته و نباید مورد انتقاد قرار گیرد.

کیانوش جهانپور، در مقام سخنگوی وزارت بهداشت، در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته خود (یکشنبه)، از جمله گفته بود که در رابطه با ابعاد بروز بیماری در شهر ووهان در چین، و شمار قربانیان و مبتلایان، دولت چین به دروغگویی و پنهان کاری روی آوردند. جهانپور آماری را که از قول مقامات رسمی چین در این باره منتشر شده بود، “یک شوخی” نامید، یعنی امری که هرگز نباید مورد اعتماد قرار گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت، در این رابطه، خطاب به روزنامه نگاران گفت: «به نظر می رسد که آمارهای انتشار یافته توسط مقامات چین، یک شوخی تلخ بوده است». او در توضیح این ارزیابی خود افزود: «خیلی از مردم جهان به این گمان افتاده بودند که این واگیری جدید، چیزی در سطح آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد». او گفت: «شیوه گزارش دهی دولت چین بود که چنین تصویری را در جهان به وجود آورد» و افزود: «اگر دولت چین اعلام نمی کرد که توانسته است این بیماری را در ظرف دو ماه مهار کند، دنیا تدابیری بهتری برای رویارویی با آن می اندیشید».

یادآوری می شود که علی خامنه ای و حسن روحانی نیز در مراحل نخست افشای رخنه یابی ویروس به ایران، ادعا کرده بودند که این یک امر کم اهمیت و جزیی است و ارزش ندارد که این همه درباره آن سروصدا راه انداخته شود. احتمال دارد که آن ها در مورد ابعاد خطرات ناشی از ویروس، به اطلاعات کافی دست یافته بودند.

در همان حال که رژیم ایران، از روز نخست افشاگری در مورد رخنه یابی کورونا به ایران، به پنهان کاری پرداخته و به این مساله از نظر سیاسی نگریسته بود، جهانپور در حساب توییتری خود نوشت: «مباحث علمی را هرگز نمی توان و نباید با امور سیاسی در هم آمیخت».

در مورد ابعاد پنهان کاری چین، گفته می شود که دولت پکن شمار کل تلفات از کورونا را ۳۳۳۱ تن اعلام کرد، و این در حالی که شمار تلفات در ایتالیا، یعنی کشوری که کمتر از ده درصد جمعیت چین را دارد بیش از ۱۶ هزار نفر اعلام شده است.

سفیر چین در تهران، در واکنش خشمگینانه به این اتهام که دولت پکن به مردم دنیا دروغ گفته است، در حساب توییتری خود به سخنگوی وزارت بهداشت ایران توصیه کرد که برود و آمار انتشار یافته از جانب دولت چین را به دقت بخواند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران لازم دید که خشم چین علیه رژیم ایران را، آن هم در شرایط کنونی که رژیم به کمک چنین برای ادامه مبارزه با کورونا نیاز بسیار دارد، فرونشاند و در سخنانی اعلام داشت که دولت پکن به ایران کمک های بسیار کرده و دولت از مقامات چین بسیار سپاسگزار است.

 

یک دیدگاه

  1. نقش ارزنده ای چین، تنها برای یاری رسانی به ملاهای جانی و خائن ایران است و مردم هیچ خیری از این بابت نه دیده و نه شنیده اند! تنها می دانند که رژیم خامنه ای خائن برای خودشیرینی و آوردن کرونا به ایران از هیچ تلاشی در جهت انتقال ویروس از وهان به قم و تهران فروگذار نکرده است و طلبه های چینی خامنه ای و هواپیمایی سپاه تروریستی خامنه ای همه ی زحمات این خیانت آشکار را کشیده اند و همه ی آگاهان و خبررسانان این خیانت را کشته یا به زندان افکنده اند تا بیماری همه جا شیوع پیدا کند و پس از قتل عام ملت همیشه قربانی ایران، خامنه ای بتواند به بهانه ی مبارزه با کرونا، از سایر کشورها پول بگیرد و آن را خرج ساخت بمب اتم و گروه های نیابتی اش کند. نقش ارزنده چین کجا و خیانت خامنه ای جنایتکار در کشتار مردم بیگناه کجا!
    ملت ایران هم که کاری جز بازی خوردن از حکومت ندارد این بار هم خامنه ای را ول کرده اند تا به دنبال بازیه سفیر چین بپردازند!

Comments are closed.